Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

karenssi?

ellis86
26.10.2015 |

Tilanne on se, että veljeni on jäänyt työttömäksi elokuun 2. Päivä. Hän ei ole saanut mistään rahaa vielä koska työkkäristä oli lähetetty elokuun 24. Päivä lappu, että pitää hakea jotain tiettyä työpaikkaa. Tämä lappu ei ole koskaan tullut perille, eli veljeni ei ole koskaan kyseistä työhakulappua saanut. Miten todistetaan, että lappu on hukkunut postissa?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
26.10.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei pysty todistamaan.

Vierailija
2/3 |
26.10.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei sitä todisteta mitenkään. Sen sijaan veljesi on saanut selvityspyynnön syyskuun alkupuolella ja kertonut oman kantansa asiaan. Rahaa kuitenkin pitäsi tulla syyskuun puolivälistä tuohon työpaikan hakemattomuuteen asti, ei se karenssi sitä aikaa koske.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
26.10.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole väliä, onko lappu tullut perille. Tästä on ennakkopäätöksiä paljon, että posti on hävittänyt "työtarjouksen", eli sen lapun, joka käskee hakemaan jotain paikkaa, ja siitä huolimatta karenssi tulee. Tässä asiassa kaikki, mikä menee pieleen, lasketaan ainoastaan työttömän syyksi, vaikka se epäreilulta tuntuisikin.

Jatkossa kannattaa seurata työkkärin oma asiointi -palvelun kautta omia asiakastietojaan. Jos ei jaksa esim kerran viikossa kirjautua sinne, niin voi laittaa asetukset niin, että Netpostiin tulee ilmoitus aina, kun työkkärin palvelussa on jokin viesti (esim. noista "työtarjouksista" menee sinnekin kopio) ja Netposti taas välittää ilmoitukseen omaan sähköpostiin. Tuokaan systeemi ei ole sataprosenttisen varma, tietojärjestelmävirheitä tulee ja sähköposti saattaa mennä suoraan roskapostiin, mutta vähän lisää mahdollisuuksia saada tieto ajoissa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä kahdeksan