Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka paljon pelkkä pääsuunnitelu maksaa okt-kohteessa? Mitä teillä maksoi? Vastaa please!

Vierailija
16.11.2010 |

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
16.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tarkoitat pääsuunnittelijan palkkaamista, niin teidän välisen sopimuksen sisältö määrittelee hinnan. Esimerkiksi me emme tarvinneet palvelua häneltä talotehtaiden tarjousten läpikäyntiin, koska kilpailutukseemme osallistui vain yksi talotehdas. :( Syynä tämä kinkkinen asemakaava. No säästettiin vähän rahaa tuossa.



Joten meidän pääsuunnittelija vain laittoi rakennuslupaan nimmarinsa, piirustukset tuli talotehtaalta ja itse veimme paperit kaupungintoimistoon. Sitten oltiin sovittu niitä tarkastuksia, joissa hänen on pakko olla mukana. Muutaman kerran on kommentoinut jotain fiksua ja työn jälkeä on sitten korjattu sen mukaan. Tosi hyvä ja tarkka asiantuntija on ja luotamme hänen silmäänsä. Kyllä pääurakoitsijakin aina ottaa hatun käteensä, kun pääsuunnittelija tulee visiitille rakennustyömaalle. Mutta sitten maksammekin tästä 12 000 euroa noista alkuvaiheen vähäisistä tarpeista huolimatta. Käyntien määräksi sovittiin aika iso määrä yli noiden pakollisten. Halutaan laadukasta jälkeä ja sen ilmaisimme pääsuunnittelijalle. Minusta tuntuu ainakin siltä, että saimme rahalle vastinetta.



Sitten on yksi tuttu perhe, jossa saivat pääsuunnittelijaksi sukulaissedän. Maksavat 3000 euroa hänelle. Hän käy nopeasti työmaatarkastuksissa vain laittamassa nimensä papereihin. Kukin tietenkin maksaa siitä, mille palvelulle on tarvetta. Näin siis heillä. Eivätkä itse osaa muuten ollenkaan rakentaa, en ihan varma ole, onko tuo ihan oikea paikka pihistellä rahoja.

Vierailija
2/4 |
16.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luulisi hälytyskellojen soivan, että onko siinä nyt järkeä. Mutta jotkut ajattelee vaan sitä hintaa.



terv. 2

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
16.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

siihen sisältyi lupakuvat ja detaljeja esim sisäportaista. 4 luonnosta joista 1 viimeisteltiin.



Lisäksi tuli sitten rakennesuunnittelu (sis perustussuunnittelun), LVI ja S suunnittelut yhteensä 4500€



Puutalossa - jos teettää paketin vaikka omien luonnosten perusteella jää tuo arkkitehti- ja rakennesuunnittelu pois (ts sisältyy pakettiin) mutta tulee erillisenä perustussuunnittelu, LVI ja S suunnittelut

Vierailija
4/4 |
16.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta tarkoitatko nyt pääsuunnittelua vai jotain muuta? Edelliset vastaajat ovat sekoittaneet pääsuunnittelun muihin suunnitteluihin nimittäin.



Arkkitehtisuunnittelu lupakuvineen oli ensin, sille erillinen hinta. Onneksemme arkkitehtimme suostui myös pääsuunnittelijaksi, jonka tehtäviin kuuluu mm. rakenne- ja lvis-suunnitelmien yhteensovittaminen varsinaisen rakennussuunnittelun kanssa sekä osallistumiset virallisiin kokouksiin.



Lisäksi palkattiin rakennesuunnittelija (insinööri), lvi-suunnittelija (insinööri), sähkösuunnittelija (insinööri) ja puelueeton vastaava mestari, joka ei todellakaan saa olla samasta firmasta kuin talopaketin tai rakennusmateriaalin (esim. harkot) toimittaja. Lisäksi sitten vielä urakoitsijoita, meillä erikseen sähkö-, lvi- ja varsinainen urakoitsija.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kahdeksan yhdeksän