Kirjoitusvirheet ilmoituksissa/mainoksissa - haittaako teitä?
Moi,
Kiinnittäisittekö huomiota esim. hierojan/fysioterapeutin/personal trainerin mainokseen/ilmoitukseen, mikäli siinä olisi tukku yhdyssanavirheitä ja lisäksi muita virheitä? Lähipiirissäni on eräs ilmoituksen julkaissut, joka suuttui tosissaan, kun mainitsin asiasta..
Kommentit (9)
Haittaa. Ihmettelen miksei oikolueta jollain tutulla, joka kenties osaa paremmin.
Valitettavasti tuota näkee myös televisiosaa päivittäin, mainoksissa, ohjelmissa ja kaikessa, missä on kirjoitettua tekstiä, myös ohjelmien nimissä, esim. Meidän häät. Meidän häämme olisi oikea muoto.
Harvoin edes huomaan kirjotusvirheitä, mut tänää kieltämättä repesin iltalehden mobiilisovellusta lukiessa uutista ukkoskuuroista oli kuvatekstissä "Tänää saattaa nähdä salamia useilla paikkakunnilla"
Runsaat kirjoitusvirheet saavat ihmisen vaikuttamaan tyhmältä. Jos itsellä on lukihäiriö, niin pitäisi tajuta oikoluettaa tekstinsä.
Joskus tyhmyys ei haittaa. Olen esim. ostanut joulukuusen myyjältä, jonka mainoksessa luki näin: Myytävänä Joulu kuusia ja Lintu lautoja parkki paikalla
Haittaa todella paljon. Yhdyssanavirheet antavat ammattitaidottoman kuvan, vaikka kyseessä olisi tosiaan hieroja. Kuulun Facebookissakin ryhmään Yhdyssana on yhdyssana :D
joudunkohan liriin, jos laitan linkin tähän ilmoituksesta..t ap
Ei tod haittaa! Itselläni on lukihäiriö ja on törkeää kun minun tekstejä ei oteta "tosissaan" kiitos pilkunviilaajien!
[quote author="Vierailija" time="19.07.2015 klo 21:32"]
Ei tod haittaa! Itselläni on lukihäiriö ja on törkeää kun minun tekstejä ei oteta "tosissaan" kiitos pilkunviilaajien!
[/quote]
Ei se noin ole. Ketään ei häiritsisi ne virheet, jos tiedettäisiin että niissä on tuollainen tausta. Mutta kun useammin tulee tosiaan vaikutelma, että kysymys on tyhmyydestä. Aika moni ammattilainen on sellainen, ettei sen auta seinätyhmä olla tai työn laatu todennäköisesti kärsii. Joten jos et halua brändillesi ongelmia, käytä esilukijaa. Paitsi jos myyt Joulu kuusia. Siinä virheet voivat olla liikuttavia ja myyntivaltti.
Huvittaisi korkeintaan, joskus vähän säälittää.