Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä teette töiden jälkeen lapsen/lapsien kanssa. Lapsen ikä?

Vierailija
17.03.2009 |

Meillä 1v 9kk poika, joka 3 päivää vkossa hoidossa ja kotona iskän kanssaan 2 arkipäivää vkossa. Kun tuun töistä haen lapsen hoidosta ja teen ruokaa (yleensä enemmän tai vähemmän yhdessä lapsen kanssa). Syömme n. 17.30, jonka jälkeen siivoamme keittiön ja siirrymme olohuoneeseen leikkimään, katsomaan telkkua tai lukee ja kuuntelemaan musaa. Yhtenä päivänä vkossa käymme perhejumpassa. Kaupassa käydään tarvittaessa päiväkodista kotiin kävellessämme. Mitä te muut teette kotona illalla välillä 16.30-21??!1 Musta tuntuu, että sen jälkeen kun menin töihin kaikki vapaa-aika soljuu jonnekkin. Viikonlloputkin menee ihan hetkessä. Pitäis varmaan alkaa käymään vaikka koko perheen kanssa kävelyillä tms. Mites muilla?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
17.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

olimme kotona noin 17.30, jonka jälkeen syötiin ja sitten olikin jo klo 19 alkavat iltapalat, -pesut ja -sadut.



Ei siinä oikein mitään kerennyt tehdä.

Vierailija
2/10 |
17.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hoidossa viisi tuntia. Vapaa-aikaa jää yllin kyllin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
17.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kotona ollaan n. 16.30 ja iltapuurot, -pisut, -pesut ja -sadut alkavat klo 19.

Ruoka on yleensä tehty valmiiksi edellisenä päivänä, mutta eipä tuohon silti paljoa

vapaa-aikaa mahdu. 17.30 hoidettu syömäpuuhat ja sitten 1,5h leikkiä, lukemista yms.

Koko ajan on huono omatunto kun on lapsen kanssa niin vähän. Viikonloppusin sitten ei tule juuri ohjelmaa haalittua että ehtisi joskus vaan olla rauhassa yhdessä.



Onneksi jään kesälomilta taas äitiyslomalle ja voin jäädä kotiin.

Vierailija
4/10 |
17.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kauppojen jälkeen ollaan kotona ehkä 17.30, joten vähäistä on aika, jolloin muuta ehtii tekemään, kuin "tärkeimmät". Lapsi on 3v, auttaa ruuanvalmistuksessa... Onneksi niin, koska jos tuijottaisi tv:tä, emme olisi luultavasti viikolla juuri missään tekemisissä.... Yksinhuoltajan elämän parhaita puolia...

Vierailija
5/10 |
17.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varsinkin jos olet molemmat päivät poissa.



Meillä on kaksi lasta (puolipäivähoidossa eli syövät vain lounaan muualla) ja koira ja kaupassa käydään kerran viikossa.

Vierailija
6/10 |
17.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kotona noin 16.00. Sit syödään. Sen jälkeen päivästä riippuen lähdetään kuskaamaan lapsia harrastuksiin. Lisäksi isommat käy (ihan oikeissa) töissä pari kertaa viikossa. Sit pitäis vielä keretä läksytkin tekemään ja tokaluokkalaiselta tarkistamaankin. Ja pienimmän kanssa pelataan tai siivotaan tai ollaan vaan.

Yritetään myös ulkoilla.

Pyykkäystä riittää joka illalle.

Lisäksi välillä käy vieraita tai mennään itse kyläilemään, jos sattuu "harrastusvapaa" ilta.

Eli ei mitään ihmeellistä.

Aika menee tosi nopeesti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
17.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisäksi jotain pientä täydennystä lähikaupasta.

Kauppareissu on sen verran iso juttu, että ei todellakaan siellä joka päivä edes kerkeis käymään.

Vierailija
8/10 |
17.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sen jälkeen lapsi leikkii, yksin tai välillä vanhempien kanssa (usein me leikitään muiden hommien sivussa, lapselle riittää usein että osallistutaan leikkiin vaan puhumala), syödään, lapsi saattaa katsoa vähän piirrettyjä. Sitten iltakuviot (mahd. iltapala, sitten iltasadut, pesut, laulut). Ysiltä suunnilleen nukkumaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
17.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitäis varmaan torpata tuo telkkari mäkeen. Ihan turha ja passivoiva laite.

Vierailija
10/10 |
17.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitäisi varmaan alkaa jotenkin organisoimaan ruuanlaittoa. En kyllä jaksais alkaa illalla väsäämään seuraavan päivän ruokia.Eihän ne ehdi edes jäähtymään jääkaappia varten illan aikana. Pakkanenkin on vain lokero... Jotenkin tuntuu, että perheen yhteinen aika on tosi kortilla.