Miksi ihmeessä PALKANLASKIJALTA vaaditaan ulospäinsuuntauneisuutta?????
"Tehtävässä menestyminen edellyttää kaupallista koulutusta (merkonomi/tradenomi) sekä jonkin verran työkokemusta alalta. Arvostamme erityisesti kokemusta palkanlaskennan parista. Toivomme sinun olevan ulospäin suuntautunut, oma-aloitteinen, joustava sekä nopea ja innokas oppimaan uutta".
Kommentit (13)
ottavat sinuun yhteyttä, kun palkkakuitissa on jotain epäselvää. samalla tavalla voisi kysyä, miks palkanlaskijalta vaaditaan joustavuutta. eihän sen tarvitse palkkojen suhteen joustaa :D
Ei kai sitä varten tarvitse olla erityisen ulospäinsuuntautunut???
Ihmettelen, kun nykyään kaikkien pitäisi olla vain ja ainoastaan ekstroverttejä, iloisia, suorastaan nauravaisia, positiivisia, vaikka palkka alkais ykkösellä ja ties mitä vielä.
Eikö meille introverteille ole enää sopivaa työtä mikään? Kuvittelin, että taloushallinto on sellainen ala, jossa on jopa suotavaa olla introvertti, mutta ei näköjään. Surulllista. Kaikkien pitäisi olla samasta muotista.
sitruunan niellyttä norsunvittuämmää viikosta toiseen työpaikallaan....
sitruunan niellyttä norsunvittuämmää viikosta toiseen työpaikallaan....
sitruunan niellyttä norsunvittuämmää viikosta toiseen työpaikallaan....
Mielellään tarvitaan vielä pari eri tutkintoa, kielitaitoa viidessä eri kielessä, joista kolme osattava täydellisesti, miellyttävää ulkonäköä ja tietenkin pitää olla 25 tai alle. :)
Ei kai sitä varten tarvitse olla erityisen ulospäinsuuntautunut???Ihmettelen, kun nykyään kaikkien pitäisi olla vain ja ainoastaan ekstroverttejä, iloisia, suorastaan nauravaisia, positiivisia, vaikka palkka alkais ykkösellä ja ties mitä vielä.
Eikö meille introverteille ole enää sopivaa työtä mikään? Kuvittelin, että taloushallinto on sellainen ala, jossa on jopa suotavaa olla introvertti, mutta ei näköjään. Surulllista. Kaikkien pitäisi olla samasta muotista.
Tosiaan kyllä me temperamentiltamme rauhallisemmatkin ihmiset hallitsemme normaalit sosiaaliset taidot ja ihmisten kanssa kommunikoinnin. En kuvailisi itseäni sanalla ulospäinsuuntautunut, mutta tulen toimeen työkavereiden kanssa ihan normaalisti ja olen asiakkaille ystävällinen, heitän jopa small talkia jos asiakas haluaa.
mörököllinä hautautuen mappeihin.
Jokaisessa työyhteisössä nykyään tarvitaan sosiaalisia taitoja ja tiimityöskentelyä.
Nuo nyt ovat vaan niitä tyypillisiä ylisanoja, joita jokainen työnantaja tunkee nykyään työpaikkailmoituksiinsa.
No eiklhän tuo tarkoita sitä, että osaa olla tilanteessa riittävän sosiaalinen ja uskaltaa avata suunsa. Jos tähän pystyt, niin sen kun haet. Jos isompi firma,
niin varmaan aika paljon tiimityötäkin. Ja pienemmässäkin tulee varmasti kyselyjä lomista, palkoista, ylitöistä. Sellaisiin pitää pystyä vastaamaan.
Ei mun mielestä tuosta saa sellaista kuvaa, että pitäisi osata verkostoitua tuntemattomien kanssa ja alkaa markkinoimaan firmaa messuilla.
lista on arkin mittainen. Pro-aktiivisuus ykkösenä. Naurettavaa.
naama norsun vituralla ja mörököllinä huoneen nurkassa istuva mörökölli. Huomioikaa se.
ei tarkoita naama norsunkyrvällä yksin istumista. Kovin ulospäinsuuntaunut, mahdollisesti jatkuvasti uusia virikkeitä kaipaava keskittymiskyvytön adhd ei sovi sellaisiin töihin, jotka ainakin ennen sopivat sisäänpäinkääntyneemmälle, rauhalliselle ja keskittyvälle tyypille.
Mutta nykyään halutaan kumipalloja joka hommaan.. Ei ihme, että työntekijöiden vaihtuvuus on niin suurta.
työntekijöiden kanssa tekemisissä. Eli kyllä siinä jonkun verran sitä ulospäinsuuntautuneisuutta/sosiaalisuutta tarvittiin. Jos olisi hurjan arka tai ujo niin ei siinä oikein olisi pärjännyt. Enkä usko että tuossa nyt tarkoitetaan sitä, että pitää olla todella ulospäinsuuntautunut, mutta että on ns. "normaalin sosiaalinen", ei siis mitenkään kamalan epäsosiaalinen.
ottavat sinuun yhteyttä, kun palkkakuitissa on jotain epäselvää. samalla tavalla voisi kysyä, miks palkanlaskijalta vaaditaan joustavuutta. eihän sen tarvitse palkkojen suhteen joustaa :D