Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Imettävän flunssalääkkeet??

11.01.2008 |

Mahtaisiko joku tietää onko imettäessä sallittu ottaa muita lääkkeitä flunssaan, kuin paracetamolia? Miten esim.imeskelytablettien ja ibuprofenivalmisteiden laita?

Tuntuu kurjalta " selvitä" vain pelkällä Panadolilla....

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
11.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Burana-C tablettien ja Burana Caps kapselien tuoteselosteessa lukee näin:



Raskaus ja imetys:

Lääkettä ei suositella käytettäväksi raskauden aikana. Sitä kulkeutuu äidinmaitoon, mutta niin pieninä määrinä, ettei imetystä tarvitse keskeyttää.

Vierailija
2/3 |
12.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Halusin varmistella vielä asiaa että voiko tosiaan näin olla ja anestesialääkäri joka määräsi leikkausken jälkeen lääkkeen sanoi juuri näin että sitä kulkeutuu niin pieniä määriä että maidosta sitä ei pystyisi edes mittaamaan. Suositukset ovat aina tarkkoja mutta näin sairaalassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
12.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moi! Minä olen syönyt myös ibuprofeiinia isohkoja annoksia jo osastolla tytön synnyttyä (valtavat päänsäryt). Flunssaan olen todennut parhaimmaksi Pandal hotin hunajan kera. Myös esim. bafucin imeskelytabletit on ok vaikka imettää.



t. iida-linnea