Te jotka olette " opettaneet" 1-vuotiaan nukkumaan sisällä!
Miten se tapahtuu??
Meillä on siis 1v2kk poika, joka ei elämässään ole kuin satunnaisesti nukkunut päiväunia sisällä, ei vaan ole onnistunut! Ja jos joskus ihmeen kaupalla nukahti niin sitä unta kesti se yksi sykli eli ½h tai ali tai ehkä joskus vähän yli.
Nyt on vaan se tilanne että poika ei yksinkertaisesti kohta enää mahdu vauhuihin nukkumaan. Nytkin tuntuu että vähän tiukkaa tekee, mutta entäs kun vällyä pitää ruveta lisäämään? Apuva!
Eli miten " opetitte" lapsenne sisälle päikkäreille te, joilla oli sama tilanne kuin meillä? Kestikö " oppiminen" kauan ja muuttuiko päiväuni" rytmi" /ajankohta miten? Meillä poika siis nukkuu yhdet unet puolen päivän tienoilla 1,5-2(,5)h.
Kiitollinen olisin vastauksista!!! :)
Kommentit (18)
Mä en oo jaksanut enkä nähnyt tarpeelliseksikaan opettaa nukkumaan päikkäreitä sisälle. Poika on nyt 2 v 1kk ja isokokoinen sellainen. Välillä nukkui retkisängyssä parvekkeella (enemmän tilaa), suosittelen. Muuton jälkeen en heti saanut raivattua retkisängylle sopivaa tilaa, niin on nyt sitten ihan tyytyväisenä nukkunut parvekkeella matkarattaissa. Ahdasta on, mutta ei tunnu haittaavan. Jalat toki roikkuu reilusti yli alalaidan kun pituutta on 95 cm. Nyt jätettiin ainakin kokeeksi päikkärit pois, kun iltanukahtaminen alkoi vaikeutua. Ajattelin, että tarvittaessa voisi vielä nukkua päikkärit sisällä, koska ulkona venyvät helposti liian pitkiksi (yli 2 tuntia). Mutta eihän tuo tänäänkään sisälle rauhoittunut, vaikka tosi väsynyt oli. Ulos sitten nukahti heti. Luultavasti päikkärit jää kokonaan pois puolen vuoden sisällä, niin en viitti moista opettamista ehkä yrittääkään.
meillä tästä sisällä nukkumis-opettelusta luovuttu. Nytkin vetelee sikeitä tuolla ulkona. Ostin vain isomman lämpöpussin ja ajattelin, että nukkukoon siellä missä nukkuu. On ollut päiviä, jolloin ei myrskyn tai muun syyn vuoksi ole ulos laitettu ja eipä niitä uniakaan ole nukuttu. Meillä siis menee näin. Monesti ollaan yritetty. Meillä poika nyt 1v5kk.
-siili-
Juuh, täytyy nyt sitten vaikka pakkasten tullessa(??!) kokeilla parina päivänä miten käypi. " Pelottaa" vaan, että miten vaikuttaa iltanukahtamiseen, jos tulee jokin " kammo" sänkyyn nukahtamiseen. Nyt nimittäin menee se ihan mukavasti *kop kop koputtaa puuta*.
Toi retkisänkyjuttu kuulosti sinänsä ihan hyvältä, jos olis lasitettu parveke/lasiterassi, mutta tuntuu että sinne tuulee jos ihan " avonaisella" on. Asutaan ok-talossa kyllä, mutta ei oikein paikkaa ole, johon sen lykkäis. Sängyn siis. ;)
Mielellään tosiaan aintaisin nukkua vaunuissa, mutta sen huomasi jo viime talvena, että pikkuista häiritsi ahtaus kun vällyjä joutui lisäämään pakkasilla. Silloin nukkui yöt meidän vanhempien sängyssä ja siinäkin tilaa " vaati" .
Kiitokset kuitenkin ja katsotaan! :) (vielä toki vinkkejä otetaan vastaan!!)
Meillä onnistui näin:
Ostimme pimennysverhot, joten huoneen sai pimeäksi, samoin pinnasängyn reunoille jotain suojaa, ettei näe ympärille. Huone pimeäksi, ei liikaa päälle. ensin yritettiin nukuttaa omaan huoneeseen vaunuihin, niin että ikkuna oli auki(huom, vaatetus tietysti) sitten opeteltiin niin että ikkuna oli kiinni ja lopulta sitten omaan säkyyn. ALuksi piti nukuttaa ja siihen meni kauan, nyt jää nukahtamaan yksin eikä tarvi sen kummemmin siellä rampata...meillä poika 1.4kk
Meidän 1,5v. poika nukahtaa päivin illoin. Ei ehkä kaikkien mielestä hyvä tapa mutta toimiva ja hermoja säästävä. Iltaisin aluksi nukahti imettäessä, kun imetys loppui 10kk iässä nukahti vähän aikaa silitellen. Sitten keksi että sängystä voikin lähteä livohkaan ja ainoa rauhoittava tekijä on sen jälkeen ollut maitopullo. Tämä siis päivälläkin kun siirtyi nukkumaan sisällä, pötkötellään sängyssä, juo maidon ja nukahtaa. Jossain vaiheessa on tietty se pullosta vieroitus, mutta ei vielä :)
Ensin tissille tai maitopullolle sängyllä viereen - mökillä.
Kotona annoin lounaan päälle maidon pullosta sohvalla sisällä. Lapsi nukahti syliin ja kannoin siitä yläkertaan. Seuraava askel olikin sitten oppia nukahtamaan omaan sänkyyn (maitopulloa en ole koskaan sänkyyn antanut). Tutti oli käytössä yli 2v asti, nukahtaminen vaikeutui vasta siitä luopumisen jälkeen. Huone pimeäksi. Kuopus taisi nukahtaa paremmin, kun huoneeseen ei jäänyt.
Esikoisen kanssa tämä ei mennyt näin mallikkaasti. Muistan nukuttaneeni häntä tunnin parikin. Pidin kiinni aikatauluista, vaikka olisi kannattanut kokeilla nukkumista esim. tuntia myöhemmin. Joskus kiedoin hänet peitteeseen kuin kapaloon, että pysyi aloillaan :-(. En ole kovin ylpeä tästä enkä muista miten lopulta sisäuniin siirtyminen sujui. Lapsi meni 11 -kuisena hoitoon ja nukkui siellä sisällä ihan hyvin.
Hei,
Älä lannistu, kyllä lapsesi voi oppia yllättävän helpostikin! Meidän mukelo nukkui päikkäreitä vain ja ainoastaan vaunuissa ulkona n. 1v2kk ikään saakka. Nukahti vaunuihin tosi nopeasti. Joskus kovalla pakkasella nukutin vaunuihin sisälläkin, kun oli pienempi.
Sitten vasta aloin opettaa sisällä päiväunille omaan sänkyyn kun hoitoonmeno (jossa ei vaununukutusmahdollisuutta) alkoi lähestyä. Pimennysverho huoneeseen (sälekaihdinten lisäksi). Ensimmäisenä päivänä huutoa 30min ja sitten poika lopulta uuvahvi uneen, muistaakseni vieläpä syliini. Nukkuu pinniksessä vielä joten ei päässyt juoksemaan sängystä karkuun. Ulvoi pää punaisena sängyssä seisten ja välillä otin syliin rauhoittumaan ja laskin takaisin sänkyyn ja lauloin ja silittelin. Seuraavana päivänä päiväunille meno sujui jo helpommin, enää 15 min huutoa ja sit unille. Siitä eteenpäin homma vain helpottui päivä päivältä, poika ymmärsi että nyt sitten nukutaan omassa sängyssä eikä rattaissa. Jo viikon päästä jätin nukahtamaan itsekseen omaan sänkyyn omaan huoneeseen ja niin homma toimii nykyäänkin.
Mutta meidän poika on luonteeltaan tosi rauhallinen ja kiltti. Hän on 2kk iästä lähtien nukahtanut lähes joka ilta ihan itsekseen omaan sänkyynsä. tämä iltanukahtamisen helppous ja pojan rauhallinen luonteenlaatu varmasti helpotti sisä-päiväuniin siirtymistä vaikka etukäteen sitä " kauhulla" ajattelinkin. Kaikki siis voi mennä paljon helpommin kuin olet etukäteen kuvitellut/pelännyt. Jos lapsesi osaa mennä iltaisin helposti/helpohkosti nukkumaan omaan sänkyynsä niin uskon että osaa tehdä sen myös päiväuniaikaan kunhan vain tottuu ajatukseen että nyt ei rattaisiin enää ole pääsyä. Edellyttäen tietenkin että on tarpeeksi väsynyt ja on oikeasti uni-aika!
Tee vaikka niin että kun aloitat sisällänukuttamisen niin varaa aamupäivälle paljon aktiviteettia ja ulkoilua. Sitten lempiruokaa (jotta syö mahansa täyteen) ja sitten nukkumaan! ja jos olet oikeasti päättänyt että nyt nukutaan sisällä niin sitten vaan yrität sitkeästi etkä anna periksi ja pue rattaisiin nukkumaan koska sitten seuraavana päivänä olettaa että " no kyllä se äiti lopulta antaa periksi ja laittaa mut ulos nukkumaan" ... toki mun on helppo sanoa kun meillä meni niin helposti koko homma (meidän poika ollut aina hyvä nukkumaan, äitiinsä tullut).
Tsemppiä!
JarJar
kun alettiin 1-v. opettaa sisälle. Ensin oli yhdet unet sisällä ja toiset vaunulenkillä. Sitten aloin lisätä ennen imetystä kirjan lukemista vettä juoden yms. päiväunillemenorutiinia ja jätin sitten sen imetyksen pois ja nukutin syliin. Vieläkään ei olla päästy tuosta sylinukuttamisesta pois...
meidän lapsukainen nukkuin vaunuissa loppukesään asti, jolloin hän oli 1v9kk. Itsekin tulevaa talvea ja vaunun ahtautta peläten ajattelin, että nyt on korkea aika opetella nukkumaan sisällä. Hoidossa oli jo tuolloin nukkunut ilman protesteja päiväunet sisällä, mutta kotona ei sitten millään.
Yöunille meno oli kotonakin sujunut jo pitkään hyvin samaa rutiinia noudattaen, joten kokeilimme tuota yöunille menorituaalia myös päiväunille. Eli lounaan jälkeen pisut ja pesut ja sitten pimennetyssä huoneessa lauletaan samat unilaulut kuin illallakin. Ja kas, poika oppi parissa päivässä nukahtamaan omaan sänkyynsä myös päiväunille, vaikka alkuun pyysikin itkunkin kanssa vaunuihin pääsyä, kun tuli puhe nukkumaan menosta. Hauskinta nukkumaan menossa on se, että edelleenkin toivottaa laulujen jälkeen: " hyvää yötä, aamulla nähdään!" :)
Eli jos yöunille menossa on teillä jokin tietty rutiini, kokeile sitä myös päiväuniin. Jospa teidänkin lapsi oppisi yhdistämään nämä rutiinit nukkumiseen, eikä vaatisi vaunuihin pääsyä. Tsemppiä ja kauniita päiväunia!
Tyttöni on vuosi ja kolme kk vanha, ja nukkunut viimeisen vuoden aina vaunuissa ulkona. Pakkasia varten kokeilin, nukkuisiko pinnasängyssä. Hermoni ei kestänyt nukutusshowta. Joten tyttö nukkui sisällä vaunuissa! Eihän tämä ole vastaus kysymykseesi, mutta jos joku päivä onkin kova pakkanen, eikä ulos voi laittaa, niin sisälle vaan.
Meillä siis nuorimmainen nukkui noin 13-kuiseksi asti ainoastaan rattaissaan. Olin joskus kokeillut nukuttamista sisään, mutta se ei ollut onnistunut. Mutta sitten kun alkoi päivähoitoon siirtyminen lähestyä, oli pakko vain aloittaa opettelu. Se sitten sujuikin paljon helpommin kuin olin osannut odottaa. Tyttö nukkui tässä vaiheessa enää yhdet päikkärit, joten tiesin, milloin tyttö olisi aivan simahtamaisillaan. Eli laitoin tytön päiväunille vasta kun olin varma, että hän on riittävän väsy. Vähän hölmistyneen oloinen tyttö oli, kun en häntä rattaisiin laittanutkaan, mutta nukahti pienen silittelyn jälkeen. Tästä lähtien tyttö siis nukkui kaikki päikkärinsä sisällä.
Meilläkin päiväunet siirtyi sisälle suht kivuttomasti, kun otin samat systeemit käyttöön kuin yöunille mennessä. Joskus 1v2kk iässä aloitettiin siirtyminen, kun oli pikkuveli jo tulossa taloon ja ajattelin ettei parvekkeelle mahdu kaksia vaunuja. :)
Meillä on lapsen pinnasängyn vieressä nojatuoli. Siinä istuttiin sylitysten ja lapsi joi maitopullonsa, lauloin parit laulut, siirsin lapsen sänkyyn ja laitoin tuutulaulut soimaan. Niin ja meilläkin on pimennysverho, se rauhoittaa.
Välillä on menny paremmin, välillä huonommin tuo sisälle nukahtaminen. Mielestäni ei ole huono idea antaa paria pehmolelua sänkyyn, että lapsi voi jotain rauhallista touhuta ennen nukahtamista itsekseen. Meidän poika ainakin nukahti ulos paljon nopeammin kuin sisälle. Kyllä joskus tulee vieläkin itku nukkumaan mennessä ja poika saattaa itkien jäädä sänkyyn kun mun on pakko mennä hoitamaan vauvaa, mutta se on elämää. Nopeasti oppi kuitenkin sinne rauhoittumaan ja hetken itkun jälkeen juttelee itsekseen tyytyväisenä ja halailee unilelujaan. Poika on nyt 1,5v ja nykyään se ulos nukahtaminen on vaikeampaa, jos esim. kylässä tai mökillä yritetään.
Tsemppiä teille!
kun ulkona oli niin kylmä, ettei vaunuihin voinut laittaa. Ikää oli tuolloin n. 1v4kk. Sitä ennen oli kaikki päiväunensa nukkunut vaunuissa ulkona ja mua totisesti jännitti että miten käy päiväunien kun sisällä pitäis nukkua. No, selitin tytölle että nyt on niin kylmää ulkona ettei voi mennä vaunuihin nukkumaan, tein suurinpirtein samoja rutiineja mitä iltaisin (puin esim. muutamina ekoina päivinä ihan yöpuvun päälle =) lauloin saman laulun kuin aina illalla ja laitin sänkyyn. Ja sinneppä tuo nukahti ilman kiukutteluja! =)
Pieni lisäys vielä että maitopulloa ja tuttia ei tuolloin enää ollut käytössä lainkaan. Ihan turhaan äippä jänniti!
Toivottavasti teillä sujuu yhtä hyvin!
siirryttiin sisälle nukkumaan. Jännitin itse TOSI paljon, millanen rumba siitä syntyy kun lapsi siirretään sisälle päikkäreille, kun hän oli nukkunut 1kk ikäisestä asti aina päiväunet vaunuissa/rattaissa ulkona tai parvekkeella.
Kävi kuitenkin niin, että eräänä päivänä syyskuussa (poika oli tosiaan sen reilun 9kk) hän ei suostunut millään nukahtamaan rattaisiin parvekkeelle. Alkoi vaan kova huuto ja olin itse aika ihmeissäni. Sitten vaan päätin, että jaahas, kokeillaampas sitten mennä sänkyyn unille. Riisuin ulkovaatteet, laitoin pojan sänkyyn, peittelin ja olin huoneessa itsekin, verhot oli kiinni joten huone oli hämärä.
Poika nukahti tosi tyytyväisenä n.2 minuutissa ja nukkui 1,5 tuntia.
Sen jälkeen on joka päivä nukuttu sisällä, välillä nukahtaminen on kestänyt vähän kauemmin kun on ollut niin kovasti touhua ettei ole malttanut mutta yleensä on nukahtanut aika helposti.
En ole koskaan antanut maitopulloja tms, sänkyyn eikä tuttia ole koskaan ollut käytössä. Myöskään mitään unilauluja emme toistaiseksi ole harrastaneet, poika on nukahtanut itsekseen.
Tosiaan se mahdollisuus on olemassa, että vaikka äiti kovasti jännittää tuota sisänukkumiseen opettelua, lapsi onkin itse siihen jo ihan valmis ja nimenomaan haluaakin siirtyä sisälle nukkumaan, niinkuin meillä :)
Ja olen siitä ihan samaa mieltä, jonkun aiemman kirjoittajan kanssa, että päättäväisyys on valttia. Silloin kun olet päättänyt että nyt nukutaan sisällä, olet vain sinnikäs ja kärsivällinen vaikka nukutus aluksi veisikin vaikka tunnin. Eli älä " palkitse" lasta pukemalla hänet lopulta ulos nukkumaan, vaan jatka vaan nukuttamista. Ja laita aina nukkumaan vasta, kun on oikeasti väsynyt.
Ainakin meillä nimittäin nukkumaanmenoaika päivällä on tässä syyskuu-joulukuu välillä siirtynyt noin tunnilla eteenpäin, aluksi kävi klo 12 tai vähän ennenkin ja nyt klo 13. Poika täyttää jouluna 13kk.
Ja varmastikin nuo iltarutiinien mukaan ottamiset auttavat, jos nukahtaminen on vaikeaa päivällä, koska lapsi yhdistää ne yleensä hyvin nukkumaankäyntiin.
Huh, tulipas pitkä selostus...
Onnea sisällänukkumisen harjoitteluun :)
Piparminttu
...tai tietty nuoremman tai vanhemman lapsen... ;)
opettaa 1 v. 10 kk ikäistä tyttöämme nukkumaan sisällä - ja huonosti etenee ;) Tai siis nukahtamiseen menee 1-3 tuntia, tuolla se nytkin on isänsä kanssa yrittämässä, ollut jo yli tunnin ja juossut sinä aikana tuhan ja yksi kertaa pois jne., pistää ihan leikiksi...Ulos nukahtaa helposti 1-15 minuutissa. Yhtenä iltapäivänä yritimme 1,5 h nukuttaa sisään ja lopulta menin tytön viereen (130 cm pitkään sänkyyn...) ja vain hyräilin tai sanoin " shh" " nukutaan" niin 25 minuuttia meni että nukahti, mutta siinä vaiheessa oli jo ihan tööt, kun oli herännyt klo. 8 ja nukahti klo. 14.40. Muutamana päivänä on päikkärit jääneet välistä ja sitten onkin nukahtanut autossa kauppareissulla tms. illansuussa. joinakin päivinä ollaan laitettu ulos, kun on ollut pakko saada muksu nukkumaan. Kohta tulee pituus vastaan, ettei mahdu kunnolla rattaisiin ainakaan kovilla pakkasilla eli on pakko alkaa opettelemaan sisällä nukkumista.
Ja kun imetys loppui kuukausi sitten myös nukuttaminen vaikeutui. Pääasiassa nukutan vielä ulos, mutta esim nyt nukkuu sisällä.
Odotan että tyttö on väsynyt, mutta ei niin että olis kiukkuinen.. Luetaan joko kirjaa ja pötkötellään yhdessä, vesipullo mukana sängyssä, silittelen, näytän itsekin nukkuvan, joskus nukahtaa näin.
Joskus menee kiukkuamiseksi ja silloin otan syliin, laitan valot pois ja nukutan sylissä, nukahtaa siihen nopeasti mutta 12kg painoista ei kovin kauaa jaksa sylissä ilman liinaa pitää, ja omaan sänkyyn taas liinasta on vaikea nukkuvana siirtää.
...mutta olisiko nyt lisää tällaisia kokemuksia omaavia paikalla?