kauanko olette olleet kotona ennen kun otitte vieraita vastaan
sitten sai tulla eka vieras. ei kuitenkaan mitään rynnäkköä kerralla. tosin pidettiin ristiäiset kun poika oli ollut noin 1kk kotona. poika 27rv syntynyt
Kommentit (7)
Hei
Meidän poika syntyi viikolla 34+0 ja oli 2 vkoa sairaalahoidossa. Lääkäri kehoitti 4 viikkoa välttämään lapsiperheitä, ostoskeskuksia sekä paikkoja joissa on paljon ihmisiä lähinnä influenssan takia ja
pörräävän vatsaepidemian takia. Meillä ekat vieraat kävi
vasta kun vauva oli ollut kotona 5 viikkoa. Otimme tämän toisen lapsen kanssa aika varovasti (ekan lapsen kanssa vieraita tuli heti..). Vieläkin olemme pyytäneet vieraita ensin käsienpesulle ja antaneet vielä desinfiointiainetta, jota itsekin käytämme esim. kauppareissujen jälkeen. Välillä toki tuntuu, että on liian ylivarovainen, mutta toisaalta keskoset ovat myös herkkiä flunssille jne ja saattavat helposti jopa joutua sairaalahoitoon.
Eli tuossa olikin kysymys meidän tytsy on kotiutumassa luultavasti nyt viikonsisällä vihdoinkin kun ikää nyt 2kk ja vieraat odottavat malttamattomina lupaa tulla kylään eli mites te olette asian ratkaisseet
Teresa81+Saana 2kk laskettuaika eilen
Miltä itsestänne tuntuu? Mielestäni itse olette parhaita asian ratkojia.
Meillä poika syntyi r34+5. Oli 1,5vk sairaalassa. Ei ollut infektioita, eikä muiakaan ongelmia, joten ei rajoitettu vieraita ollenkaan.
Onnea pienokaisen kotiutumises :) Kohta pääsette oikean vauva-arjen pariin...
Ei meilläkään vieraita pyydetty oikeastaan vauvojen takia odottamaan. Ei ne kyllä heti ekalla viikolla meille tunkeneet. Tajusivat itse antaa meille hiukan totutteluaikaa. Käsien pesusta pidin tarkasti kiinni. Siis että vieraat pesi kädet heti meille tultuaan. Ja flunssaisena ei ollut meille asiaa.
Ihan lähisukulaisia taisi tulla jo kotiutumista seuraavana tai sitä seuraavana päivänä. Moni kaveri oli odottanut, että vauva pääsee kotiin, vaikka olimme sanoneet, että sairaalaankin saa tulla katsomaan.
Tyttömme syntyi rv 35+3 ja oli sairaalassa päälle 5 viikkoa. Keuhkot olivat OK eikä mitään infektioita ollut, joten mitenkään erityisesti ei tarvinnut varoa. Selvää oli kuitenkin, että kädet pestiin ennen vauvaan koskemista ja kipeänä meille ei ollut asiaa.
Ehdottomasti käyttäkää myös itse ja ulkopuolelta tulevat vieraat.
tappaa mahdolliset taudinaiheuttajat. Saa ainakin halpahallistakin.
itse ostin myös kertakäyttöisiä hengityssuojaimia,jos iskee kauhee lentsu itsellekin.
mikäli haluaa pelata varman päälle käsihygieniassa niin apteekista saa käsidesiä. Pullo pöydälle ja kaikki vieraat saavat sitä sitten käyttää.
Iso pullo ei ole edes kovin hintava noin 7euroa.