NAN1 & NAN2
Kommentit (5)
Vastaako se Nan1:stä? Onkohan jotain vanhempaa mallia tuo 0-12kk...?
Meidän kaupassa Nan1 maksoi yli 0,10e enemmän kuin Nan 0-12kk, ja oltiin jo totuteltu halvempaan malliin, niin ostin sitten sitä. Ajattelin että onko tuossa kalliimmassa sit parempi koostumus tai lisätty jotain, kun maksaa enemmän?
justiin aamulla vertailin purkin kyljestä mitä eroa nan1:llä ja nan2:lla oikein on. Muuten samanlaisia, mutta kakkosessa on vähemmän laktoosia ja enemmän rautaa.
outoa että nan2 ei saa sitten jauheena..
ja mein kaupas on vaan standard nania ja nan2 valmiina,jauhetta 1:senä
Minä sain tiedon, että tuohon NAN1 JA NAN2-korvikkeeseen on lisätty Omega3 rasvahappoja. Ja että Standardin tuotanto lopetettiin vuoden alussa. Jossain vaiheessa saa vain noita uusia. Ja hinta on tosiaan 6-10senttiä kalliimpi per purkki... auts!
T: Pia
Eli ykkönen on syntymästä 4 kk (voi käyttää vanhempikin ;-) ja 2 siitä eteenpäin (ei alle 4 kk:lle). Koostumuksessa on eroa, ihan kuten äidinmaidon koostumuskin muuttuu lapsen kasvaessa.
Esim keskieuroopassa on 1, 2 ja 3 " stagen" vastikkeita tarjolla, sieltä kai nämä suomeenkin on rantautuneet.