Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Taas Reimatecin koosta =)

23.09.2007 |

Meidän 10kk neiti on 73cm ja tasan 9kg.Välikausihaalarina on reimatecin 80cm haalari joka tuntuu tosi sopivalta. Ostanko talveksi 80cm vai jopa 86cm puvun?Kiitos taas =)

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
23.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän 1v 2kk tyttö 79cm ja 10,5kg pitää nyt Reimatecin 80cm vk-haalaria, joka ideaalikokoinen nyt syksyyn. Hihoissa vielä kasvunvaraakin.



Itse ostin talvihaalariksikin koon 80cm, joka vaikuttaa paljon reilummalta koolta kuin välikausihaalareissa. Se on meille nyt sopivan reilu, että jos esim. marraskuussa haalari otetaan käyttöön, lapsi ei huku siihen :-).



Toisaalta mitään takeita ei ole siitä, että haalari menee koko talven. Kuitenkaan en yllättyisi vaikka pärjättäisiin tuolla koolla koko käyttökausi. Mutta kuitenkin ostan mielummin pienemmän koon täyteen hintaan, ja voin sitten alesta tammikuussa ostaa isomman, jos siltä tuntuu. Tämä voikin mennä taas sitten seuraavan alkutalven.



Mutta miksen MINÄ tuota 86cm-haalaria ottanut.. Lapseni näytti aivan surkuhupaisalta se päällä, vaikka oli villahaalarit, kengät ja rukkaset paikallaan. Meillä vielä kävely vielä niin huteraa, että halusin vielä liikkumisenkin olevan helppoa talvivermeet päällä.



Varma olen, että saat molempia kokoja puoltavia vastauksia. Kysyin itse neljältä J&J:n myyjältä suositusta, kumman koon ostan. Tyttö oli joka kerta mukana. Vastaukset jakaantuivat 50/50 molempien vaihtoehtojen eduksi. Joten kaipa tuo koonmäärittäminen voi olla itsekullekin vähän vaikeaa näin pienillä :-).

Vierailija
2/6 |
23.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

86-cm on lian iso.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
23.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

on kaapissa odottamassa Reimatecin 86cm talvihaalari, ja on meidän 11,5kg ja reilu 80cm tytölle vielä aika suuri. Eli eiköhän teille se 80cm ole parempi!

Vierailija
4/6 |
23.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joten muokkaa vastaustani hieman, eli ota ehdottomasti tuo koko 80cm :-).

Vierailija
5/6 |
23.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

talvihaalaria viime talvena kun oli 1,5-2v vanha. Eli ota ehdottomasti 10kk tytöllesi 80cm puku.

Vierailija
6/6 |
23.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostin talveksi viime talven alesta 86cm haalarin ja se on juuri sopiva. Kävin sovittamassa kaupassa 92cm haalaria, mutta se on aivan liian iso alkutalveksi. Joten luulisin että jos meidän 81cm pitkälle saman ikäiselle 86cm on sopivan, niin teille se pitäisi olla silloin 80cm. Meilläkin välikausihaalarina 86cm, mutta tosin Remu, joka ei voisi olla yhtään pienempi.