Kahvi värjännyt hampaat. Mikä avuksi?
Eli haluaisin nuo ällöt värjäymät pois, huomasin ne tuossa yksi päivä :(. Eivät vielä ole ihan kamalan näköiset, mutta haluan puuttua asiaan ajoissa. Ei siis tarvitse saada hammasluuta värjättyä, pelkästään kahvivärjäymät pois. Vinkkejä?
Kommentit (18)
Sellainen hammastahna, jossa on aktiivihiiltä auttaa.
Mä en ole suomesta sellaista löytänyt, joten teen itse, mutta muualla tuollainen hammastahna on yleinen ja tosiaan pitään hampaat valkoisina.
Esim. tällainen, jos löydät jostakin-
kookosöljy, huljauttele sillä suu, parasta!
[quote author="Vierailija" time="16.01.2015 klo 16:38"]
kookosöljy, huljauttele sillä suu, parasta!
[/quote]
Se ei oikeasti valkaise paljon ollenkaan.
Haasta grillijonossa riitaa, saa muutama nyrkki hampaisiisi, pahoinpitelijä joutuu maksamaan sinulle udet legot, ja henkisestä kärsimyksestä saat lisäksi hieman taskurahaa.
On se ny kumma ko tukkaa halutaa värjät mut hampait ei. Eikö se ny yhtläi vois ol muatii et o keltaset hampaat.
Vetyperoksidi, 35%. Valkaisin sillä muuten myös yhden veritahran valkoisessa lakanassani, siihen ei edes 90 asteen pesu auttanut. Toimii, tahra katosi täysin. Toimii myös ihonkuorintaan, ei sitä vanhaa ihoa kannata roikottaa poskillaan iät ja ajat. Ja tietty räjäyttää myös syylät pois, jos niitä sattuu olemaan, ei taida mitään tehokkaampaa ollakaan. Mutta ennenkaikkea vetyperoksidi syö pois infektiot hampaita ympäröivästä kudoksesta, jos niitä sattuu olemaan, ja tietty hammaskivi on historiaa myös.
Jos on pelkkiä kahvitahroja, voi jopa jotkut valkaisevat hammastahnat auttaa, esim. apteekin Youtuel.
Mutta jos on syvemmällä, niin saahan niitä erilaisia valkaisuja ihan apteekistakin tai netistä, tehokkaampia sitten suuhygienisteiltä ja hammaslääkäreiltä.
Kookosöljylle komppia täältä. Ihmeitä se ei tee, mutta säännöllinen 15min purskuttelu aamuisin n. kuukauden ajan poisti itseltäni ikävän tummentuman alahampaasta.
Miten ois vaikka soodapuhdistus hammaslääkärillä?
15 min purskutus vaatii aikamoisia poskilihaksia
Niin tuo kookosöljyn purskuttelu on ilmeisesti trendikästä oil pullingia. Siinä tosiaan kai aika pitkään purskutellaan, varsinaisesta tehosta rb tiedä, kuulostaa melko ällöttävältä.
Minulla oli kahvin ja tupakan aiheuttamia tummentumia hampaissa. Aloin käyttää Oral-B:n uusia hammastahnoja ja kaikki tummentumat hävisivät. Jopa ne vuosia vanhat kellertävät ja rusehtavat laikut.
Hammaslääkärille aika. Minä joudun käymään säännöllisesti puhdistuttamassa etuhampaat.
Valkoisella tussilla saat tummentumat piiloon.
Varaa shg:lle putsiaika. Kokeile oral b:n tahnoja. Tv:shg
Hiomapaperilla saa hyvin tummentumat pois. Sopiva karkeus hampaisiin on 400-600 ja viimeistely 1000:lla vesihiomapaperilla.