Kerrostaloon alimpiin kerroksiin Helsingin keskustassa??
Meille tuli eteen ihana asunto Helsingin ydinkeskustasta (sijainti juuri mitä olemme etsineetkin), mutta asunto on toisessa kerroksessa. Eli parveke on vilkkaalle kadulle, jossa kulkee autoja, sekä varmasti öisin kaikkia humalaisia. Ja juuri siinä katutason yläpuolella.
Onko teillä muilla kokemusta? Onko ihan kamala ajatus tälläinen sijainti?
Kommentit (6)
Ai niin, ap:n kysymyksessä oli kyseessä toinen kerros. Vastaukseni on silti sama tuon vilkasliikenteisen kadun osalta. Jos katu on rauhallinen, ainakaan minulle kerroksella ei juurikaan ole väliä.
Uskallatko kertoa mikä katu on kyseessä? Ei missään nimessä mihinkään Mechelininkadulle tms
mieti esimerkiksi tuulettamista kesähelteillä, sitä melua ja paskaa tulee sisään yläkerrassakin yllin kyllin. en tosiaankaan suosittele
Hei! 2. kerros vilkkaalta kadulta kuulostaa aika hurjalta. Mutta jos makuuhuoneet ovat sisäpihalle, ei se nyt ihan mahdoton ajatus ole.Tai ainakin ikkunoiden pitäisi olla aika paksut...
Millä kadulla asunto on?
Itse olen asunut opiskeluaikana 1. kerroksessa Töölössä, mutta ikkunat sisäpihalle. Hyvä juttu oli, että keittiön ikkunasta loikkaamalla saattoi vielä roskat ;-) Sitten Uudenmaankadulla 2. kerroksessa, melu kuului ja kun ikkunat oli auki, niin joka paikassa oli mustaa pölyä. 3-kerroksiset ikkunat pitivät suurimman melun poissa, mutta kesällä ei voinut nukkua ikkunat auki. Sitten Tarkkampujankadulla ylimmässä kerroksessa, ja sen jälkeen olen ollut ehdottomasti sitä mieltä, että ylin kerros on paras: ei katumelua tai -pölyä juuri ollenkaan, eikä yläpuolella asustelevia kanta-astujia... ;-)
Eihän se ideaalia ole, mutta kyllä siihen tottuu ja pärjää. Useimmat kodit ovat vähän kompromisseja ja pääkaupunkiseudulla erityisesti
Alin kerros on tosi ok rauhallisella kadulla, itse olemme asuneet niin. Tosin ikkunat eivät olleet ihan alhaalla, vaan ikkunalaudet vähän yli 2 metrissä.
Arki oli sujuvaa ja helppoa rattaiden, ulkoilujen ja koiran kanssa. Myöskään alapuolella ei asunut ketään, ketä olisi pitänyt varoa askeläänien ym. takia. Jos kadulla on vilkas liikenne, en alinta kerrosta kuitenkaan suosittele. Niihin tulee jo liikenteestä pölytkin sisälle, saati sitten äänet.