MIksi miehet tuijottavat ruokakaupassa?
Monesti ruokaostoksilla hätkähdän siihen, että joku mies tuijottaa minua. Olen tavallinen pääkaupunkiseudulla asuva työssäkäyvä äiti, joka usein on kaupassa seitsemän jälkeen illalla, koska silloin rauhallisempaa. Välillä on joku lapsi mukana apuna. Mikäköhän meissä on tuijottamisen arvoista? Täyteen lastattu kauppakärry? Oletteko törmänneet samaan ilmiöön?
Kommentit (17)
satun olemaan niin vetävän näköinen että naisetkin tuijottaa :)
Todella ärsyttävää. Mä rupeen ainakin usein miettimään, et mikäköhän mulla on hassusti.
Sitte on vielä nää tissien tuijottajat. ARGH!
totta, nehän kuolaavat mun herkkujen perään!
ap
Ja nämä tuijottajat voivat olla ihan minkäikäisiä tahansa (parikymppisistä sinne öö... hautaan asti). Eikä haittaa ollenkaan, jos vaimo tai tyttöystävä on mukana. Luulin näyttäväni mukavalta, mutta ap:n viestistä tuli mieleen, että se ehkä onkin täysin riippumaton kohteen ulkonäöstä. Sama ilmiöhän on kaupungin kaduilla: miehet ottavat hanakasti katsekontaktia, varsinkin silloin kun tukka tuntuu likaiselta ja on räjähtäneen näköinen.
jotka olisivat tunnettuja iskupaikkoja?
jotka olisivat tunnettuja iskupaikkoja?
Kaikki tuore liha pistää kuolaamaan...
Tuli juttusille karkkihyllyllä ja lopulta pyysi numeroani. Yhdessä oltu jo 11 vuotta :)
vähän sama ilmiö kuin sairaanhoitajista tykkääminen? Siis, naiset, jotka huolehtivat toisten tarpeista, kiinnostavat? Ja täysi ruokakärryhän on merkki sellaisesta? Itse en ole hoitoalalla enkä milläkään muulla miesten mieleen olevalla alalla.
Mäkin saan katseita miehiltä ja en todellakaan ole mikään missi, hoikka kyllä ja vaalea mutta muuten ihan tavis äiti. Juttelin tästä kerran töissä kolmen miespuolisen työkaverin kanssa ja he sanoivat että kaksimielisiä ajatuksia vaan putkahtelee päähän juurikin vaikka kaupassa samassa jonossa olevasta naisesta:D
Ihmetyttää toi kyyläys ja varsinkin naisten osalta...pari Camel Toe:ta käveli vastaan lihatiskillä niin johan taas oli sellaista tuijottamista että meinasin vajota maan alle.Sitten kun heillä vielä vaaleat kireet makkarat päällä niin voi vittu!!
Myyjätkin kyylä,jopa vartijatkin...tiedän kyllä että haluisivat mut koska katsovat mua "Sano mua rehtoriksi!"-ilmeellä.
Tuijottavat siksi, kun itse tuijotat ensin. Katsot, katsotaanko sua. Näin se menee. Testaat markkina-arvoasi pälyilemällä ympärille.
Esim. nyt lähiaikoina on tullut kolme miestä juttelemaan mulle.
Juttelun aiheena yleensä ruoka, ruokaohjeet, elintarvikkeet ja muut kaupassa myytävät tuotteet. Ja olen siis asiakas, en myyjä :)
Välillä mietin kun sitä juttua tulee ja tulee, että yrittävätkö kenties iskeä. Mutta puhelinnumeroita ei ole pyydetty.
Tosin voi olla jotain kaupunkikohtaista, koska nämä on tapahtunut just nyt kun olen muuttanut tälle paikkakunnalle.
...ottaisin he-vi osaston paksuimman kurkun ja kysyisin tuijottajalta että mitäs luulet onko tämä sopivan kokoinen...eh, niin siis...salaattiin 4 hengelle...!
Olen ihmetellyt miksi naiset tuijottaa noita asfalttimiehiä tienpäällä?
-mies-
Ulkomailla en ole havainnut tätä tuijotus ilmiötä.Ulkomailla keskitytään niihin ihmisiin jotka ovat omassa seurueessa eikä edes havainnoida muita. Siellä jos alat tuijottaa pistää kohde jokin hymyn poikasen merkiksi siitä että tuijotus on huomattu.
Kerran olin Hartwal Areenalla konsertissa ja yksi pikkutyttö tuijotti minua 2 tuntia eli koko konsertin ajan. Miksi Suomessa tuijotetaan.
niiiiiiiiiiiiiin hemaiseva!