Meän kohta 11v poika taas ei syö juuri mitään.
Tässä esim. eiliset ruuat:
aamiainen:täysjyvämuroja maidon kanssa pieni annos
lounas: 3kpl pinaattilettuja, 1/2 dl täysjyvämakaronia, porkkanaraastetta
välipala: jäätelö
päivällinen: noin reilu desi riisiä ja kanaa currykermakastikkeessa
iltapala: 3 kpl ihan pieniä karjalanpiirakoita ja vesimelonia
kaikilla aterioilla lisäksi lasi maitoa. Koskaan ei juuri syö enempää.Tuli mieleen tuosta liiasta syömisestä, että voi olla näinkin päin. ja meillä pitää lähes vahtia, että edes tän verran ruokaa menee, kuulemma tosi harvoin on nälkä. Muuten terve poika, hoikka tosin ja aika lyhyt ikäisekseen.
Kommentit (6)
eikä minusta tunnu, ettei syö muka juuri mitään.
sanoo ettei jaksa enempää, eikä yleensä haluakaan. Täytyy joo varmaan tarkistutta hemoglobiini. On siis aina ollut todella ronkeli syömään ja aina syönyt vähän. Välillä vaan huolestuttaa, että miten vähällä oikeasti pärjää ja kasvaa kun on kova liikkumaan ja ulkoilemaan kuitenkin eikä muuten vaikuta väsyneeltä. Annan kyllä lisäksi vitamiinia ja kalöljykapseleita joka päivä. Marjoja, hedelmiä ja vihanneksia kyllä syö kohtuullisesti, toki enemmänkin voisi mennä. Väsyttävää vaan kun oikeasti joutuu vahtimaan että 11 v syö.
hän pärjää tuolla ja jaksaa touhuta niin ei hätiä. toiset syö vaan vähän.
siis noista syömisistä tulee max joku 1300 kaloria. ja iso osa siitä jäätelöstä, mitä ei syö joka päivä. Kyllä mun mielestä paljon enemmän itse ruokaa pitäisi syödä, mutta hyvä että on muitakin vähäruokaisia, kun tuntuu, että muut samanikäiset syövät vaikka miten paljon.
Eihän ne annoskoot tarvitsekaan olla isoja. Terveellistä on syödä pieniä annoksia usein, niinkuin poikasi tekee.
Meidän 8 vuotias syö vielä vähemmän, siis ruokaa. Jos herkkuja antaa, niin sitten söisi vaikka kuinka paljon.
tsekata hemoglobiini. Eikö poika halua syödä vai ei jaksa. Eihän vatsakipua ruokailuun liittyen?