Tuntityöt tai liukuman piikkiin tehty työ äitiyslomalla --> miten KELAlle ilmoitus?
Olen äitiyslomalla ja saan ansiosidonnaista vanhempainpäivärahaa. Nyt kuitenkin työnantaja tarjoaa satunnaisia töitä.
Miten siis menee, jos teen äitiyslomalla tuntitöitä, tunnin silloin, toisen tällöin? Menetänkö ansiosidonnaisen osan heti, jos jonakin päivänä työskentelen vähän? Entäs sitten kun voisin myös kirjata tunnit liukumalle, jolloin saisin palkan vasta äitiysloman jälkeen töihin palattuani? ilmoitanko silloin mitään Kelalle?
Toivottavasti joku osaa auttaa!
Kommentit (9)
saanut äitiyspäivärahoihin liittyvissä asioissa ihan sieltä KELAn virkailijoilta väärää tietoa ja aina tietysti päätynyt näitä ohjeita noudattamalla huonoihin ratkaisuihin. Eivät siis ainakaan meidän paikkakunnalla tunnu tietävän asioista hevonv****a, kunhan viisastelevat.
Kysyin kyllä nytkin, mutta inttivät vaan, että laita ilmoitus tekemistäsi työtunneista, niin sitten katsotaan. Siihen en ala. Haluan tietää etukäteen, miten käy, eli HALUSIN TIETOA, miten muiden kohdalla on KELA toiminut. Sitten voin päättää, teenkö töitä ollenkaan vai en...
t:ap
mitä jos kysysit Kelasta...
jos kirjallinen vastaus on väärin, on se heidän vikansa. Itse tein muistaakseni vain sunnuntaityötä, sillä arkisin ja lauantaisin tehty työ vaikuttaa (muistaakseni) äitiypäivärahaan (tai sitten se oli kotonahoitamisen tukeen)
Jostain syystä ihan asialliseen kyselyyn ei kukaan vastannut. Kun selvitin asiaa, niin kysymys oli ohjattu tänne paikallistoimistoon... ja jäänyt sille tielleen sedimentoitumaan.
jos kirjallinen vastaus on väärin, on se heidän vikansa. Itse tein muistaakseni vain sunnuntaityötä, sillä arkisin ja lauantaisin tehty työ vaikuttaa (muistaakseni) äitiypäivärahaan (tai sitten se oli kotonahoitamisen tukeen)
Tiesinkin jo, että sunnuntaisin voin työskennellä menettämättä päivärahaa, koska sitähän ei sunnuntailta makseta. Kyse on nyt kuitenkin arkisin tehtävästä työstä, aikaa en voi valita itse jos suostun.
t:ap
ja arkipäivisin pienenee äitiyspäiväraha minimiin ja verotus menee töistä sitten tietysti lisäprosentilla.
jos tekee vaikka tunnin päivässä töitä?
ja pidättävät 40€ vero siitä minimistä, ellet toimita sinne verokorttia sosiaalietuutta varten.
T:eräs, joka teki töitä ä-lomalla
jos tekee vaikka tunnin päivässä töitä?
[quote author="Vierailija" time="19.01.2010 klo 19:55"]
ja pidättävät 40€ vero siitä minimistä, ellet toimita sinne verokorttia sosiaalietuutta varten.
T:eräs, joka teki töitä ä-lomalla
jos tekee vaikka tunnin päivässä töitä?
Mitenhän menee sillä ystävälleni kerrottiin Kelasta että tunnin saa tehdä töitä äitiyslomalla per päivä eli esim. yrittäjä voi hoitaa pakolliset kirjanpitäjällä käynnit yms.
Lain pykäliä tulkitaan Kelalla siten, että niinä päivinä, jolloin työtä tehdään yli tunnin verran, äitiys- ja vanhempainpäiväraha maksetaan äidille vähimmäismääräisenä ja siitä toimitetaan ennakonpidätys 40 prosentin suuruisena.
Eli tunnin päivässä saa tehdä töitä äitiyslomalla, tämä varmaan ainakin hyvä yrittäjiä ajatellen koska väkisin jotain juoksevia asioita on ellei lopeta koko toimintaa.
kysysit Kelasta...