uimisesta?
Kuinka pitkälle voi käydä uimassa, nyt on viikkoja takana 31 ja aloin tässä miettimään kyseistä asiaa. Itselläni tuo uiminen on ainut hyvä liikuntamuoto tällähetkellä mutta olen kuullut yhtä sun toista että ei mukamas voisi harrastaa. Mitens teillä muilla?
Kommentit (3)
Uidahan tosiaan saa niin kauan kuin paikat on kiinni, eikä oo vuotoja tai supistelua. Oo vaan varovainen, missä istut, uikkarin tai laudeliinankin kanssa. Ite sain 34 vkolla tulehduksen uimahallista, vaikka olinki huolellinen ja vauva meinas syntyä kesken. Antibioottikuurilla ja lepäilemisellä päästiin 4 vkoa eteenpäin. Vauva jouttui synnyttyään antibioottitiputukseen. Kokeissa tulehduksen aiheuttaja todettiin tyypilliseksi uimahallibakteeriksi.
Mutta älä minusta säikähdä, vaan käytä omaa tervettä järkeäsi! :)
ja sanoi että nyt kannattaa välttää jo uimahallia. Viime viikon tiistaina olen vielä käynyt vesijumpassa. torstaina lääkärissä kanava 2cm (norm.3cm) ja kohdunsuu auki sormenpäälle. Sain sitten uimahallikiellon.
10kaks, rv 37+2
mun käsitys on, että uida voi niin kauan kun paikat on kiinni ja itsestä tuntuu hyvälle.