Help! Missä asteessa pestä oksennuspyykki?
Molemmat lapset alkoi illalla/yöllä oksentaa ja minulla pesukone pyörii jo kolmatta koneellista. Riittääkö 60-astetta? Lakanat ja pyyhkeet varmasti 90-asteen pesun kestäisi, mutta ei lasten yökkärit tai aikuisten kun niillekin oksennettu.
Teenkö turhaa työtä jos pesen 60-asteessa?
Terkuin väsynyt äiti silmät ristissä.
Kommentit (17)
Esipese käsin kylmällä vedellä, sit 60 asteessa koneessa
Joo ensin enimmät pois suihkussa huuhdellen. 60 hyvä, kuten sanottu.
Kiitos. Olen laittanut normaalia enempi pesuainetta ja pyörittänyt lisähuuhtelulla. Mietin että onko nuo vaatteet ja petivaatteet nyt ihan ok. 60-astetta kuulostaa niin vähältä viruksia vastaan, kun norokin talttuu vasta kloriitilla kunnolla.
60 on hyvä värilliselle pyykille, 90 lähtee väri.
Ensin kylmä huuhtelu tai lyhyt kylmä pesuohjelma, sitten 60 astetta. Näin kannattaa tehdä ihan kaikelle eritepyykille! Nimim. kestovaippojen pesua takana 3,5 vuotta
Apua, oletko noin onneton että täältä pitää kysyä neuvoa.
[quote author="Vierailija" time="06.05.2015 klo 08:28"]
Apua, oletko noin onneton että täältä pitää kysyä neuvoa.
[/quote]
Mun mielestä paljon onnettomampaa on purkaa pahaa oloa tuntemattomiin netissä.
Ethän vaan pistänyt suoraan koneeseen huuhtelematta niitä ensin?
Kerran tuon tehnyt ja toiste en sitä virhettä tee :D
Tammikuussa oli raju oksennustauti koko perheellä. Mä huuhtelin pyykit ekaksi viileässä etikkavedessä ja sitten pesukoneeseen 60 asteeseen. kerran huuhtelin huolimattomasti ja oyykit haisivat vielä 60 asteen pesun jälkeenkin oksulle.... Piti pestä kahteen kertaan ja lisäsin vielä etikkaa huuhteluainelokeroon.
Mulla ei toiminut vaikka pesin 2 kertaa 60 asteessa, kuivaus välissä. Haisivat silti. En tosin huuhdellut etukäteen joten ehkä johtui sitten siitä.
[quote author="Vierailija" time="06.05.2015 klo 09:37"]
Mulla ei toiminut vaikka pesin 2 kertaa 60 asteessa, kuivaus välissä. Haisivat silti. En tosin huuhdellut etukäteen joten ehkä johtui sitten siitä.
[/quote]
Siitä se johtui.
60 ja kuivausrumpu riitti meillä. Ja ei liian täyteen konetta..
No varmasti johtuu siitä, jos et huuhdellut ennen pesua. Katsokaapa joskus kuinka vähän nykykoneet ottavat vettä! Ohjelmat saattavat kestää 2,5 tuntia, mutta tuskin kymmentä litraa vettä kuluu. Että siellähän kaikki kakat, pissat, oksennukset ja kaikki liat lilluvat ja tulevat ulos "puhtaan" pyykin mukana. Esihuuhtelen (ja puristan "kuivaksi") aina käsin vähänkin isommat pissat jne., koska tästäkin huolimatta muutaman kerran lasten vaatteet haisseet aivan pissalle vielä 60-asteisen pesun jälkeenkin
Lakanat ja pyyhkeet pesen aina 90 kun niihin on tullut oksennusta. Muut vaatteet 60. Pesen kyllä muutenkin normi puuvillaset aina 60 asteessa.
Ja tietty aina huuhtelu ennenku laittaa eritteisiä rytkyjä koneeseen.
Meillä oli pääsiäisenä oksennustauti ja 5 lasta (1-7v). Mä olin itsekin joten mies sai toimia sairaanhoitajana/siivoojana/pyykkärinä. :D Yks näppärä vinkki lastensänkyihin oksutaudin aikana on laittaa semmosia kertakäyttöisiä pissasuojia.. Ei tarvi lakanapyykkiä pyörittää. Marketeista löytyy vaippahyllyltä.
Ap lisää vielä että petarissa ja tyynyissä juuri tuo max 60 pesuohje. Riittääkö kukistamaan pöpöt?