Äänestäkää sitä puoluetta, joka vähiten ärsyttää teitä!
Olen huomannut, että mikään puolue ei miellytä nyt minua riittävästi. Sitten hoksasin, että oma valinta vie kuitenkin tavallaan oikeaan suuntaan, jos äänestää sitä, joka vähiten ärsyttää.
Kommentit (9)
näin jouduin tekemään. Lopulta ehdokaskin oli aika hajuton, väritön ja mauton, mutta sellainen, joka luultavasti menee läpi. Tämä nyt on sentään jotain saanut aikaan, loput ei mitään tai ärsyttivät.
Tavallaan noin se menee. Aika paljon on ärsyttäviä puolueita. Päädyin sitten äänestämään elämäni ensimmäisen kerran Keskustaa. Halusin kuitenkin äänestää, vaikkei sopivaa puoluetta ja ehdokasta löytynytkään.
Olen täysin samaa mieltä ja kävinkin jo tänään äänestämässä vähiten huonoa puoluetta.
Ihan hyvä neuvo. Olisi tärkeää, että mahdollisimman moni äänestäisi edes jotain. Silloin voitaisiin sanoa, että parlamentti todella edustaa kansaa. Ja vaalikoneethan on keksitty, sieltä vaan veivaamaan sitä vähiten ärsyttävää :D
Köyhät ja syrjäytyneet eivät tutkimusten mukaan äänestä, joyen heillä ei ole edustajia määränsä mukaan eduskunnassa.
Valittavat vaan olojaan, mutteivät viitsi äänestää.
Miksi joku alapeukuttaa? Eikö olisi parempi äänestää vähiten huonoa, kuin olla kokonaan äänestämättä?
Ap
Näin on. Esimerkiksi jos vihreiden politiikka ärsyttää eniten, niin äänertämällä mitä tahansa muuta puoluetta, vastustatte vihreitä.
Pakko toimia noin. Ne on kaikki ehdokkaat vastenmielisiä mielestäni. Itseään täynnä jokainen. Silti haluan vaikuttaa edes vähän.
Menkää kaikki syrjäytyneetkin äänestämään.