Miten pph:ksi voi ryhtyä melkein kuka vaan... ja ilman koulutustakin....
Kommentit (7)
He ovat todennäköisesti saaneet jatkaa vielä nykyäänkin. Pitkän työkokemuksen kautta kai... Nykyään tarvitaan lastenohjaaja/hoitaja, lähihoitaja tai ihan perhepäivähoitaja tutkinto. Ainakin meillä päin.
Jos vaan muuten " asiat" kunnossa niin se riittää. Ainakin tällä paikkakunnalla niin....
hoitoon. Itse olen koulutettu pph, enkä kouluttamattomalle omia lapsiani veisi.
kummoiset. Eivätkös ne pph:t saa enimmilläänkin palkaa vain jotain 1300e/kk? Siis 4,5 lapsella, joka on maksimimäärä. Ainakin helsingissä melkein millä tahansa muulla työllä saa itselleen paremman elannon, jos tekee täystuntista päivää, pph:n työpäivähän on usein vielä ennätyspitkä, 9h.
Naapurissamme asuu yksityinen pph, joka on jotakin aivan järkyttävää. Hän haukkuu ja sättii hoitolastaan, uhkailee, haukkuu tämän vanhempia lapsen kuullen, kehuu muille kuinka rangaistukseksi jostakin teosta jätti antamatta ruokaa (oppiipahan olemaan) tai rangaistukseski pukee ulos liian vähiin vaatteisiin tms. Kerran huusi puistossa " jos et nyt jumalauta tule siitä keinusta pois, niin mä tempasen sua..." kun hänen oma lapsensa alkoi itkemään ja ruinaamaan keinuun, jossa hoitolapsi oli! :O
Voitte kyllä olla varma että tästä pph:sta on tehty jo monta valitusta sossuun. Vielä vain ei ole mitään muutosta tapahtunut... :(
Eli aika tarkoin haluaisin tuntea pph:n, jolle lapseni antaisin. Minulle ei riittäisi edes kuulopuheet jne.
Päiväkodissa onneksi tilastollisesti pienempi riski tulla kaltoinkohdelluksi.
Ehkä joskus vuonna kirves ja miekka on saanut ilman koulutusta siihen hommaan ruveta.