Kuinka paljon vauvaan menee rahaa kuussa?
Vaikka ensimmäisen puolen vuoden aikana?
Eikä ole provo enkä ainakaan esitä tyhmää :D Mielenkiinnosta kokemuksia :)
Kommentit (12)
Järjettömiä summia, en ois osannu etukäteen kuvitellakaan. Otetaan myös huomioon lisääntyneet ruokakustannukset, imetän siis, mutta minun täytyy syödä paljon ja monipuolisesti ja ottaa vitamiinilisiä. Ja sitten piti tietysti ostaa vaunut tarvikkeineen, turvallinen iso perheauto, kohta varmaan täytyy hankkia isompi asunto yms. Tämä niiden kaikkien, pyyhkeiden, rättien, vaippojen, vaatteiden ja lelujen lisäksi.
Kannattaa huomioida myös lapsen vakuutusmaksut ja se onko lapsi terve. Me ajauduimme korvakierteeseen ja tuupituksiin. Ensimmäisenä vuoten oli yli tonni mennyt lääkärikäynteihin 1,5 putkitettiin. Sekin maksoi yli tuhat euroa. Onneksi oli vakuutus.
Riippuu siitä että imettääkö vai antaako korviketta, ja siitä käyttääkö kertakäyttövaippoja vai kestovaippoja. Myös kertakäyttövaippoja menee eri ihmisillä ihan eri määriä. Myös muut tottumukset vaikuttavat, jotkut käyttävät paljon esim. kosteuspyyhkeitä, rasvoja, talkkia ym. "ylimääräistä". Vaatteisiin saa menemään rahaa myös jos ostaa kallista ja uutena, tai sitten voi ostaa kirppikseltä tai saada sukulaisilta ja tutuilta ilmaiseksi. Sama juttu muissa isommissa ostettavissa jutuissa kuten vaunut, sitteri ja sänky. Toisilla ei mene vauvaan varmasti juuri mitään rahaa, ja toisilla ei satasen lapsilisä edes riitä. Kuten muutenkin, ihmisten kulutustottumukset ovat hurjan erilaisia.
nopeesti ku kelaan niin meni n. 30€ ekat puoli vuotta ja nyt 8kk n 50€. (pesukonevettä menee huomattavasti vähemmän ja vaatteet kestää kauemmin, syö kyllä enemmän, imetän.)
hankinnat ennen vauvaa nekin reippaasti alle 200e, en periaatteesta osta mitään uutena jota käytetään alle 5 vuotta.
Eipä juuri mitään. Mulla jäi säästöön tuhansia markkoja.
[quote author="Vierailija" time="19.08.2014 klo 19:12"]Korvikkeella noin 100e/kk.
[/quote]
Siis välttämättömiin.
Ihan esimerkkinä, meillä lapset eivät ole tissimaitoa saaneet kovin kauan, syntyivät keskosena ja olivat sairaalassa reilun kuukauden, pumppasin kyllä maitoa ja pakastin, ja imetinkin aluksi reilun kuukauden, silloinkin välillä annettiin pullosta niitä pumpattuja maitoja. Sain ystävättäreltä pussillisen tuttipulloja, sanoi että kauhea pullorumba tulossa, toinenkin ystävätär sanoi että hänellä oli 40 pulloa aikoinaan käytössä. No meillä oli käytössä ensin molemmille kaksosille omat pienet pullot, aina kun olivat juoneet niin joko pesaistiin pullot heti, tai jätettiin likoamaan jos ei heti ehtinyt pestä, tippa tiskiainetta, kuumaa vettä ja pulloharja, eikä muuta tarvinnut. Kun pojat 3-4 kuukauden iässä alkoivat juoda velliä, oli isommat pullot käytössä, ja niissä vellitutti, pikkupullot annettiin olla maitopulloina joissa oli maitotutit, pojat kun eivät mitään hirveitä määriä maitoa/korviketta enää juoneet kun alkoivat saada vellejä.
Pulloja ja tutteja keitin aina silloin tällöin, ja senkin tein syöntien välissä, en keksinyt suurimmalle osalle saamistamme pulloista mitään käyttöä. Keskolassa jo sanottiin että ei tarvi keitellä, ei ainakaan jatkuvasti.
Eli kaikkia tarvikkeita voi ostaa paljon, tai vähän riippuen käytöstä.
No meillä menee tällä hetkellä (4kk vauva) n. 150e, joskus toki vähemmän ja joskus enemmän, riippuen siitä tarviiko esimerkiksi apteekista mitään.
Jos suunnittelet vauvaa niin suosittelen kyllä säästämään rahaa reilusti enneku vauva syntyy, se voi yllättää miten paljon vauvaan kuluu rahaa plus niihin mitä vanhemmat tarvitsee vauvaa hoitaakseen.
Paljon.