Kuinka tärkeää sinulle tonttia valittaessa on maisema?
Kommentit (19)
Ennen oli maisemana valtatie ja nykyään upea näköala kaupunkiin päin. Ennen tätä asuntoa, en olisi uskonut kuinka paljon voi nauttia näköalasta! Auringonnousut ja -laskut, ilotulitukset, kyllä minä nautin tästä..
Nyt ikkunoista nakyy meri ja puita ja kauniita taloja. Taydellista!
Siksi en mielestä tonttia ole löytänytkään.
pääkaupunkiseudulla on kallista ja kai enää vähän maatakin saatavilla.
Mitä luulisit, meneekö kaupaksi 25km Helsingistä
2000m2 tontti 180 000€ ja pienempi 1000m2 123 000€.
Olemme myymässä, Veikkola sijainti, OP-kiinteistö.
Ainakin Helsinki on lähellä, jos työpaikka vaikka siellä niin pääee hyvin. Kunnallistekniikka ja rakennusluvat ym.OK.
Riippuu siitä onko koulu, päiväkoti, kauppa ja julkiset liikenneyhteydet tarpeeksi lähellä (kävelymatkan päässä)
Mulla on asunto sekä kaupoungissa että maalla.
Kaupungissa arvostan sitä, että palvelut ja julkinen liikenne on lähellä. Ymmärrän, että silloin ei voi vaatia järvenrantaa ja erämaa maisemaa, mutta sellaista asuntoa, jossa ikkunasta näkyy heti vastapäinen seinä, en ikinä ostaisi. En myöskään näkymää johonkin kehätiellä tai moottoritielle tai junaradalle tai teollisuushalliin.
Maalla maisemat ovat vielä tärkeämpiä. Koko tontilta on oltava miellyttävät näkymät. Jos naapurissa on ihan kamala rotisko, hakkuualue, kuusikko tms. niin jää ostamatta.
pääkaupunkiseudulla on kallista ja kai enää vähän maatakin saatavilla. Mitä luulisit, meneekö kaupaksi 25km Helsingistä 2000m2 tontti 180 000€ ja pienempi 1000m2 123 000€. Olemme myymässä, Veikkola sijainti, OP-kiinteistö. Ainakin Helsinki on lähellä, jos työpaikka vaikka siellä niin pääee hyvin. Kunnallistekniikka ja rakennusluvat ym.OK.
hyvän liikenneyhteyden (tosin sikaruuhkaisen) varrella, en silti maksaisi tuollaisia summia. Tuo isompi on n 120k€ ja pienempi ehkä 90k€ arvoiset. Tosin jostain syystä esim järvinäköala nostaa hieman hintaa mutta niistä ei ollut mainintaa tässä. Silti liikaa pyydetty.
t kirkkonummelainen kylän keskustasta, naapurin 3000m2 vuosi sitten 125k€
Kolme kuukautta vuodesta kun kuitenkin vietetään kokonaan siinä pihalla, luonnon keskellä, eikä sisältäkään ole niinä muina aikoina mitenkään tarve katsella mitään epämiellyttävää.
jos vaan halvalla saa niin sitten ostan.
pääkaupunkiseudulla.
eli ykkösenä sijainti, kakkosena hinta. Maisemista en edes uneksi, ei ole varaa...
Luonto ja puutarhan hoito on niin tärkeä asia mulle.
Tosiaan Helsinkiin mua ei saisikaan.
en ikinä ostaisi tonttia jos ikkunoista näkyisi jotain teollisuushalleja. Tai joku iso tie. Puisto tai luonnontilainen maapläntti olisi mahtava, ehkä järvi tms.
Valintaan vaikuttaa myös ilmansuunnat, en rakentaisi taloa jos piha tulisi varjon puolelle. En myöskään halua ostaa kulmatonttia jossa tie kulkee kahdella sivulla tonttia.
Mulla on aika suuret vaatimukset tontille.
tontin muoto (rinne) 3. En voisi kuvitella koskaan puutonta aukeeta tasaista peltotonttia tai tilkkutäkkitonttia missä naapuri kurkkii ikkunasta sisään. Toki tuohon jm pystyy vaikuttamaan suunnittelulla, mutta aina parempi jos ei tarvitse tinkiä omista toiveista.
Maisemahan riippuu paljon siitä mihin kohtaan tonttiaan naapurit rakentaa (olettaen että vieressä on rakentamattomia tontteja) ja minkälaisen pytingin. Meillä kävi hyvä tuuri ja kaikki naapurit rakensivat ihan tonttiensa toiseen laitaan meistä katsoen ja kaikkien talot on kauniita, eikä puitakaan kaadettu naapuritonteilta liikaa. Sellainen peltotilkku efekti on kauhea kun kaikki vanha kasvusto pistetään matalaksi ja isoja puita ei näy mailla halmeilla.
Maisemasta tulee kotoinen ja kaunis, kun sitä aikansa katselee.
Tontinvalinnassa -toki sijainnen ohella - tärkeintä on se, millainen pohja on (korkealla, ei kostea eikä kallioinen) eli miten kalliit tai halvat pohjatyöt on.
Tästä talosta ei lähdetä kun järvenrantatontille.
Ei huvittaisi katsella naapureiden talojen seiniä ja pihoja ikkunasta ja terassilta. En voi käsittää näitä uusia pellolle kaavoitettuja 500 neliön tontteja , joissa talot on vieri vieressä.
Tästä talosta ei lähdetä kun järvenrantatontille.
Nyt ei ikkunoista näy kuin kaunista metsämaisemaa, niin tasan tarkkaan ei vähempään tyydyttäis.
Siinä oli varmaan Fengshuit kohdillaan, kun ikkunasta näkyi järvi, puita ja tie. Tuli aina todella levollinen ja ihana olo, kun katsoin ikkunasta ulos. Nyt on paljon tylsempi maisema, mutta en silti ihan helposti muuttaisi muualle, kun on niin hyvä talo.