Lapsessa joku vika - vai onko se vaan "mies"?
Poika on kohta 5-vuotias, eikä hällä ole ikinä ollut minkäänlaista "minäitte"-vaihetta. Tuttipulloaan ei pidellyt koskaan itse, syömään alkoi pakotettuna itse liki 2-vuotiaana, kun äiti ei enää suostunut syöttämään. Pukemaan joutuu pakottamaan edelleen. jne jne jne.
Meillä molemmat tytöt on pidelleet itse pullonsa 5kk ikäisestä, juoneet mukista itse 7kk ikäisenä, syöneet itse 11kk ikäisenä ja ihan omasta halustaan. Kun kiinnosti. 1,5-vuotiaina ovat kovasti jo ainakin yrittäneet pukea itse, 2-vuotiaana osin jo onnistuneetkin. Ja ovat riisuneet itse (silloinkin, kun ei tarttis :D) Pienin sisko (nyt 2v) myös riisuu veljensä, jos velipoikaa ei huvita :roll:
Jätkä sen kun kiukkuaa ja vaatii palvelua, jota pyrin minimoimaan mahdollisimman vähiin (Tosin jos on pakko mennä tiettyyn kellonlyömään, niin autettavahan se on...)
Pojalle on kaikki kenkien jalkaan laittamiset sun muut pitänyt opettaa kirjaimellisesti kädestä pitäen. Eikä vieläkään oikein saa kenkiä jalkaansa, kun ei osaa niistä ottaa kunnon otetta. Mallioppiminen tuntuu olevan hyvin vähäistä. Joko se ei osaa katsoa mallia taitavammilta tai sitten ei vaan kiinnosta.
Onko se nyt sitten vaan "mies" vai onko pojassa joku vikana?
Kommentit (2)
Kohta se murjottaa viikkoja sulle. Ja sä hellyt siihen munapäähän. Annat kaiken anteeksi.
ollut minä itte -vaihetta, mutta yhä saan kuulla siitä, kuinka en halunnut syödä itse ja mut syötettiinkin tosi vanhaksi. Hoitajani muistan pukeneen minut aika pitkään jne.
Eli kyllä me naisetkin osataan. En mä tiedä onko mussa jotain vikaa, myöhemmin elämässä olen kyllä osannut tehdä asiat ihan itse ilman patistamista ja ihan olen normaali. Ehkä mulla oli vain liian hyvä palvelu vai mikä lie syynä?