Miten selviätte "aamuyön ahdistuksista"?
Siis siitä, että herää yöllä, ja kaikki asiat kiertävät päässä ja kaikki näyttää synkältä ja mahdottomalta ja vastoinkäymiset kohtuuttomilta.
Kommentit (11)
ei yhdellekään mieltä painavalle asialle voi tehdä yhtään mitään, kun kaikki muut nukkuvat.
yleensä siinä kärsii mies, joka joutuu kuuntelemaan mun monologia. Seuraava päivä on taas ihan ok, vaikka sillä hetkellä en pysty näkemään valoa tunnelin päässä. Minua on auttanut säännölliset keskustelut psykologin kanssa, pikkuhiljaa parantunut parisuhde, oma lapsi jonka takia haluaa tehdä töitä tämän päänsä kanssa. Terapiaan aion myös mennä.
Ennen oli juuri kuten kuvasit, toivotonta ja tuskaista ja yöt helvettiä. Nykyään olen onnellinen, olen löytänyt paikkani, odotan jokaista uutta päivää.
ja rahat piukassa. Ei siihen auttanut oikein muu kuin sängystä nouseminen, kuppi kaakaota ja hetken lukeminen. Sen jälkeen pystyi taas rauhallisesti nukkumaan.
Käyhän juttelemassa lääkärin kanssa. Tilanne ja ongelmat voi elämässä olla samat mutta sopivalla hoidolla et herää sitä keskellä yötä miettimään.
on jatkunut pitkään, suosittelen minäkin ammattilaisen puoleen kääntymistä.
Mutta mulla auttoi tällainen mielikuvaharjoitus: kuvittelen, että kaikki mun päässä pyörivät ajatukset sulkeutuu säkin sisään, säkki laitetaan kiinni. Jos joku ajatus tunkee mieleen laitan sen sinne säkkiin ja säkki taas tiukasti kiinni. Säkki laitetaan vaikka yöpöydälle odottamaan aamua.
Kannattaa kokeilla tän tyylistä mielikuvaharjoitusta, jos ei heti halua hakea lääkitystä.
En juo alkoholia: mulla jopa yksi lasi viiniä lisää noita ahdistuksia huomattavasti. Harrastan liikuntaa, siitä tulee sellainen perusrentous ja väsymys. Lisäksi en koskaan tee illalla töitä, edes katso s-postia; siitä vasta itselleen ahdistuksen saakin.
tuollainen ahdistus kertoo yleensä masennuksesta, stressistä tms. mielenterveyden ongelmasta. Kannattaa vähän miettiä onko muuta oireilua. Ja alkoholi tottakai pois, sehän pahentaa tuota.
kun jäin pois töistä, sain lääkkeet ja menin terapiaan.
Riippuu niin mitkä asiat ahdistaa ja miten niihin voi vaikuttaa.