Varmaan jo klassikko kysymys, mutta pakko silti kysyä (raskaudesta ja kahvista).
Olen kitannut viime päivinä tavallista enemmän kahvia (4-5 kuppia/pvä) ja polttanut sillopin tällöin tupakankin, koska olen tehnyt yövuoroja (ja juu, tiedän, ettei ole terveellistä).
Tajusin kuitenkin juuri olevani RASKAANA ja nyt olen aivan paniikissa. Miltä viikoilta alkaen kahvi/tupakka voi vahingoittaa sikiötä? Lopetin heti testattuani, eli n. rv 7:lla.
Kommentit (8)
toimintaa, ennekuin nainen tietaa olevansa raskaana. tuolla nyt tuskin olet saanut mitaan vahinkoa aikaan.
odottaessani join aamukahvin ihan kuin ennenkin. Monia saattaa kahvi närästää. Nämä on niin kulttuurikohtaisiakin suosituksia, kaverini odotti vauvaa Ranskassa ja siellä kahvi oli ehdottomasti kielletty mutta lasillisen viiniä sai kyllä ottaa silloin tällöin. Lopeta se polttaminen ainakin. Se on varmasti haitallista, myös sinulle. On epäreilua sauhutella, kun toinen kasvattaa aivoja päähäsnä.
toimintaa, ennekuin nainen tietaa olevansa raskaana. tuolla nyt tuskin olet saanut mitaan vahinkoa aikaan.
saa juoda kolmen kahvikupin verran... kofeiinia siis päivässä noin 300 mg.
riskiä eli on haitallista jo alkuviikoilta lähtien. Mutta ei se riski mitenkään hurjan paljon lisäänny, olisihan se muuten huomattu jo aikapäiviä sitten, eikä vasta viime vuosina tutkimuksissa.
Kofeiini poistuu elimistöstä melko nopeasti ja jos raskaus ei ole mennyt kesken kahvinjuomisen takia, niin ei se enää viiveellä mene. Eli nou hätä.
mutta onkohan se joku kehon oma puolustus menetelmä ettei alkuraskaudesta aina kahvi maistu.
Mutta tuskin olet ehtinyt mitään vahinkoa aikaiseksi saada.
Onko nykyään kahvin juominen raskaana ollessa kielletty?