omituinen luokkakaveri - vaarallinen?
Näin syksyn lähestyessä mieleen tuli taas yksi luokkakaveri, joka on vähintäänkin omituinen.
Ei koskaan puhu mitään luokkakavereille, ei vastaa edes tervehdykseen. Opettajalle saattaa vastata lyhyesti jos häneltä jotain kysytään.
Syömään ei lähde toisten kanssa, mieluiten syö yksin luokassa tai jossain rauhallisessa paikassa yksinään. Jos jostain syystä joutuu samaan pöytään luokkakavereiden kanssa, istuu niin että on lähes selin muihin.
On ahdistuneen oloinen.
Ei seurustele.
On kovin kiinnostunut aseista, ainakin näyttää netissä liikkuvan enimmäkseen ase-sivuilla (istuu luokassa melko edessä ja takarivistä näkee hyvin mitä muut koneillaan tekee). Kaulassaan pitää hakaristiriipusta.
Ollaan aikuisopiskelijoita koko luokka eikä kukaan ainakaan tietoisesti syrji ketään, tämä yksi henkilö vaan eristäytyy muusta luokasta ja se on hieman pelottavaa.
Muutaman kerran on käynyt mielessä että tämä kaveri tulee vielä joku päivä luokkaan ja teurastaa koko porukan. ..enkä ole edes ainoa luokalla kenelle on tullut tuommoisia ajatuksia.
Sanokaa että kyseessä on vain liian vilkas mielikuvitus eikä tuommoinen tyyppi ole oikeasti vaarallinen.
Kommentit (8)
Sitten voit unohtaa asian, olet oman olsasi tehnyt.
Miten arvokkaana pidät henkeäsi? Minä menisin heti rehtorin juttusille.
minä varmaan tekisin "ilmiannon" poliisille. Eiköhän heitäkin kiinnosta tuollaiset tyypit.
heillä vastuu hoitaa asiaa eteenpäin, jos katsovat aiheelliseksi. Ei kyllä kuulosta kovin hyville nuo ennemerkit :(.
Me nuoriso- ja aikuispuolen opettajat usein pyydämekin oppilaita kertomaa, mikäli jonkun käytös alkaa näyttää epäilyttävältä, tai muuttuu. Siis vaikka kyseessä ei olisi mikään mahdollinen väkivaltakaan, vaan ihan jos joku on masentunut yms. Yritämme mahdollisuuksien mukaan löytää apua oppilaille.
ja opettajalle yhtä aikaa.
Tietokone on helppo tarkistaa ammattilaisen toimesta ja saa vakuutettua että huoleen on aihetta jos liikkuu asesivuilla.
Eiköhän asias pystytä selvittämään suhteellisen hienotunteisesti.
Kyllä jos aikuisopiskelija käyttäytyy näin, niin jotain on pielessä. Kyllähän jokainen suht normaali yksilö yrittää nyt edes moikata, vaikka arka olisikin.
Mun eka poikaystävä oli vähän tämän tyylinen. Ei ihan noin paha, mutta erilainen monessa suhteessa. Olikin sitten työ ja tuska päästä kaverista eroon. Uhkasi tappaa, heräsin yksi aamu niin, että puukko oli tyynyn vieressä. Pahoinpitelyt olivat ainakin viikottaisia, jos eivät nyt ihan päivittäisiä. Kyllä kaverista ulkopuoliset näki, että kaikki ei ollut ihan kohdallaan.
luotiliiveihin ja henkivakuutus ottaa samantien.