Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Varhaisraskauden ultran ajankohta?

16.01.2008 |

Mä soitin mun gynelle, että haluaisin varata varhaisraskauden ultran ja sieltä sanottiin, että se kannattaa tehdä vasta rv 8-12. Miten te olette niissä käyneet ja mitä on näkynyt?



Jonskuponsku rv 4+4

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
16.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että niihin aikoihin pitäisi jo ihan vamasti näkyä syke. Tätä ennen se ei ole täysin varmaa, koska hedelmöitys on saattanut tapahtua muuhun aikaan kuin mitä itse on laskeskellut. Jos olisin itse alkuraskauden ultraan menossa, en kuitenkaan odottelisi tuonne viikolle 12, koska siihen aikaan on jo se julkisen puolen niskapoimu-ultrakin.



Ennen viikkoa 8 saattaa hyvällä onnella näkyä jo syke, mutta huonolla onnella ei näy vielä mitään elävää ja sitten täytyy epätietoisena odotella pari viikkoa uutta ultraa.



Meillä näkyi viikolla 9 syke ja liikkuva alkio (suurennuslasilla katsottuna pienenpieni käsi ja pää).

Vierailija
2/4 |
16.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viikolla 6+3 ja siellä näkyi että on oikeassa paikassa, myös syke näkyi jo.

Meillä se ultra kuului lapsettomuushoitoihin ja ultraajakin oli kyllä tosi kokenut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
16.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse kävin rv 8, koska silloin syke näkyy jo varmasti. Periaatteessa ammattitaitoinen ultraaja näkee hyvillä laitteilla jo viikolla 7, mutta sitä aiemmin se on aivan tuuripeliä. Mielestäni oli turhaa maksaa yli 100 euroa yksityislääkärilleni siitä, että hän näkee sikiöpussin mutta ei sykettä joten odotin kärsivällisesti viikolle 8 asti.



Ymmärrän hyvin, että alussa haluaa saada varmistuksen nopeasti, että onko siellä masussa eloa vai ei. Mutta loppujen lopuksi pari viikkoa on lyhyt aika odottaa, jotta varmasti saa luotettavan vastauksen ja rahoilleen vastinetta.

Vierailija
4/4 |
16.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun kävin ultrassa. ihan selvästi näkyi alkio ja sydämmen sykkeet. itsekin ne näin, joten ei olisi tarvinnut edes kummoista ultraajaa. Aikaisemminkin olisivat ultranneet jos olisin halunnut. kävin siis gynen polilla lapsettomuushoitoihin liittyen eli en maksanut siitä itse.