Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

missä asennossa n. 5kk vauvanne nukkuvat?

02.02.2009 |

Hei,



meillä on yöährät viime aikoina pahentuneet. Joku ehdotti nukuttamista mahallaan. Se ei yhden kokeilun jälkeen vaikuttanut mieleiseltä, mutta tottuiskohan tuo siihen? Olemme myös kapaloineet näihin päiviin (öihin) saakka, mutta ois siirryttävä unipussiin jos tuo mahallaolo lähtee sujumaan. Poika on siis nukkunut selällään n. kuukauden ikäisestä lähtien. Viime yönä saatiin pari lisätuntia unta kun käänsin taas kyljelleen. Millaisia kokemuksia teillä on?



T. arkis

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
02.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä neiti nyt 4,5kk, nukkui tammikuun alkuun saakka kapalossa mutta sitten alkoi ähräillä yöt ja punkaa käsiä vapaaksi kapalosta. Nukkui tällöin lähinnä kyljellään. Nykyisin taas jos nukkuu selällään tai kyljellään niin alkaa unissaan kääntyilemään. Olenkin laittanut nukkumaan mahalleen ja se hieman unia rauhoittanut.

Vierailija
2/2 |
02.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lähes poikkeuksetta nyt 5,5 kk poika nukkuu selällään. Näin vanhemmat sisaruksetkin ovat tehneet. Sitten jossakin vaiheessa nuo kaksi vanhempaa ovat itse kääntyneet mahalleen nukkumaan ja silloin olen antanut nukkua myös mahallaan. Itse en vauvaa mahalleen nukkumaan käännä, jos ei vauva itse halua. Kääntyä vauva meilläkin jo osaisi, jos haluaisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla