Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

vauvan kakka

16.03.2008 |

poikani on 6vk ja hänellä tulee vihreää kakkaa. ei koko ajan vaan välillä.mistä se johtuu? ja kakassa on välillä sellaisia valkovuodon kaltaisia limaisia klönttejä.



ällö aihe, mutta ihmettelen ja en tiedä...



kiitos jo valmiiksi vastauksista!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
16.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vihreä kakka on tuttu juttu täälläkin. Meille sanottiin neuvolassa, että ilma värjää kakan vihreäksi. Meillä ei kuitenkaan mitään ihmeempiä masuvaivoja ole ollut, joten sille ei tarvinnut tehdä mitään. Nyt kun olen pienen aikaa antanut kiinteitä niin kakan värikin muuttui samantien taas entisenlaiseksi.

Kaveriltani taas kuulin, että voisi johtua jos vauva saa korviketta. Siitä ei kuitenkaan meillä ole kokemusta.

Jos vauvasi voi hyvin muuten niin ei kai mitään huolta tarvitse kantaa.

Vierailija
2/6 |
16.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiitos vastauksesta.



melko ristiriitaisia nuo ohjeet ja vastaukset jota saa. olen kuullut että vihreä kakka aiheutuu siitä että vauva on saanut kylmää, maito on rinnoissa saanut kylmää, imettävän äidin ruoka aiheuttaa vihreää kakkaa...monta on vastausta.



mutta koska poikani voi muuten loistavasti niin en siis stressaa asiaaa sen enempää. vauvan isä taas hermoilee senkin edestä... ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt viikon ikäisen poikamme kakka on ollut sairaalasta kotiutumisesta lähtien vihreää. Eilen asiasta neuvolassa mainitsin, ja neuvolantäti arveli, että väri voi johtua ilmasta tai sitten siitä, ettei vauva saa oikein riittävästi ruokaa - pelkällä rintamaidolla on menty. En oikein ymmärtänyt tuota jälikmmäistä selitystä, ja itse asiassa neuvolantätikin sen tyrmäsi punnittuaan pojan ja huomattuaan, että hän on kasvanut hyvin.



Meidän poika on myös ollut tyytyväinen, joten jos ilma on selitys, eipä se pinetä ole kovasti häirinnyt:)

Vierailija
4/6 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta itse lakkasin stressaamasta tuosta kakan väristä, kun juttelin pitkään kätilön kanssa synnärillä nyt 7-viikkoisen tyttömme synnyttyä.



Kyselin häneltä siksi kakan väristä, kun esikoisen kanssa olin välillä aivan huolesta kipeä kun mietin miksi kakka on vihreää yms. Pelkäsin ripulia tai allergiaa jne.



Nyt kätilö kertoi, että vauvan kakan väri ja koostumus ovat suoraan seurausta äidin ruokavaliosta (jos siis imetetään), joten se voi olla kaikkea tumman ruskeasta vihreän kautta keltaiseen ja vaaleaan. Jos kakassa on vaahtoa, on se merkki ilmasta, mutta jos siis tulee ilman muita vaivoja ulos, niin ei siitäkään kannata huolestua. Ja korvikekakka on myös jos jonkin näköistä riippuen vauvasta.



Kätilö nauroikin ihmetelleensä mistä ilmaisu " sinappikone" tulee, kun siis vauvan kakka voi olla niin kaiken väristä! ;)



Eli minun ohjeeni on meille kaikille: ei stressata kakan väristä, vauvasta kyllä huomaa muutenkin jos hän on jotenkin kipeä. Minulla elämä helpottui suunnattomasti kätilöni puheiden jälkeen :D



Hauskaa alkukevättä kaikille!



Nalle, poika 3v ja tyttö 7vk

Vierailija
5/6 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli eka viikkojen aikana kans kovasti vaihtelua tuossa kakan värissä, välillä keltaista, toisinaan oranssia ja sitten taas vihreetä. Sitten se tasaantu keltaiseen. Meillä ollaan oltu pelkällä korvikkeella jostain 3vko lähtien ja jostain syystä meillä NAN korvike aiheutti vihreän kakan ja Tuttelista tuli keltainen. Muuten ei kyllä masuvaivoja ollut, mutta olen nyt antanut pelkästään tuota tuttelia ja kakan väri pysynyt vakiona.

Vierailija
6/6 |
18.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toki uloste normaalistikkin haisee :) Mutta jos haju muuttuu oudoksi tai väri esim täysin valkoiseksi voi olla hyvä käyttää lääkärillä. no ehkä ihan kerta valkoisesta ulosteesta ei, mutta jos jatkuu useamman päivän ajan.