Sirkkuliinalle poika Ke 9.11.2005
Yliaikaiskontrollin Rv 41+4 jälkeen maanantain 7.11.2005 jälkeisen yön supisteli hieman, sitten ne loppuivat seinään koko päiväksi.
Tiistaina illalla nukkumaan mennessä tiesin, että nyt alkoi tapahtua. Kellotin makuuhuoneessa klo 23.00 keskiviikkoaamuun klo 3.00 - Suppareita oli jo 5 minuutin välein.
Soitin kättärille ja meinasivat että tulla jos tuntuu siltä, mutta että voi olla kotonakin. sinnittelin viiteen ja sitten alettiin valmistautua lähtöön. Klo 6 aamulla oltiin jo synnytyssalissa. Auki jo 3 cm. Siinä sitten meni muutama tunti suihkussa, ilokaasun kanssa kunnes 11.00 maissa oli jo kivut sen kaltaiset että sain epiduraalin. Sen kanssa meni sitten neljään-viiteen, kunnes ponnisteltiin 45 minuuttia.
Vauvareppanalla oli pää raivotarjonnassa, mutta hieman vinossa nenä yläviistoon. Ei vauveli sitten halunnut sitä kääntää ja lääkäri tuli arvioimaan tilanteen. Hätäsektioksi se sitten meni - tosin vauvalla oli kaikki koko ajan hyvin.
10 minuuttia leikkauksen aloituksesta (puudutuksessa) oli meidän yli nelikiloiseksi arvioitu poika maailmassa elopainolla 3620g ja 51 cm.
Niin ihana paketti tuli isänpäivälahjaksi. 4 vuorokautta tuli täyteen ja äiti voi jo erinomaisesti. Ihanaa olla kotona nyytin ja isän kanssa!
Miten sitä jaksaakin ihastella tunnista toiseen? Ja ihmetellä, että vauveli oli vielä muutama pv sitten masussa.
Hyvää odotusaikaa kaikille, joilla sitä vielä on jäljellä.
Sirkkuliina ja poika 4 vrk (syntyi 12pv yli lasketun ajan Rv 41+5
Kommentit (4)
onnea koko perheelle prinssin johdosta. siitä se vauva-arki lähtee!
janeha 38+4
Oltiin sitten kaikki samaanaikaan synnytyssaleissa! Minähän synnytin tytön 9.11. klo 4.13
onnea, sirkkuliinalle sekä hennajolle!
Onnea pienen pojan perheelle, hyvä kun kaikki sujui hyvin kuitenkin:)
Perässä tullaan..hitaasti mutta varmasti:)
äitykkä ja poikanen rv 38+6