Travalle super remu toppahaalari?!
Ihan sellasta vaan ajattelin kun meillä on tämän talven ollut vielä 86cm Remu toppapuku 2,5v pojalla. Ostin nyt alennusmyynnistä uuden 98cm SuperRemu toppahaalarin ja sitä on muutama kerta pidetty.. Olen huomannut että tuo uusi puku ei todellakaan ole mikään reilunkokoinen vaikka kuitenkin koon mukaan pitäisi olla reilustikkin isompi kuin tuo vanha haalari. Tuntuu että uusi haalari ei ole hihoista kuin muutaman sentin vanhaa pidempi. Kertokaa muut kellä kyseinen haalari että onko tuo 98cm sitten jotenkin pieni koko.. Hihan pituus on kainalosta hihansuuhun (resori mukana) n. 24,5 cm. Odotin että tuo olisi reilu koko kun vanha 86cm kuitenkin vielä pojalle meni. Minkä ikäisillä muilla käytössä tuo 98cm?
Meillä on myös reiman 92cm toppapuku ja 92cm lassien kevätpuku ja niissä on ainakin ihan saman pituiset hihat tai pidemmätkin kuin tuossa uudessa 98cm remussa. Tuntuo kurjalta kun ostin uuden haalarin ja se ei ole juuri yhtään vanhaa isompi :(
Voiko tuo 98cm sitten olla niin pientä kokoa vai mikä tässä mättää?
Kiitos jos joku vaivautuu vastaamaan :)
Kertokaapa kokemuksistanne!
Kommentit (7)
Ihan mielenkiinnosta mittasin meidän 2 kpl Remu-talvihaalareita,
koko 92cm ja sain hihan pituudeksi molemmissa 25,5 cm. Siis kainalo-hihamitta. Ja koko siis vielä pienempi kuin teidän puvussa.
Mä huomasin talvihanskoissa, jotka ostin Travallen tehtaanmyymälästä (ei Remun vaan joku Ida&Emil..tai jotain sinne päin..), hanskat olivat aivan eri kokoa. Sen huomasi ihan mittaamattakin ja molemmissa hanskoissa oli kuitenkin sama kokonumero. En kuitenkaan valittanut asiasta, mutta sun ehkä kannatta myyjään ottaa yhteyttä. On sen verran kalliimpi ostos jos menee ihan hukkaan..
riina-stiina
Meillä ainakin Remun 86cm ja 98 cm ovat selvästi eri kokoisia. Tytöllä tän talven ollut myös 86cm haalari (nyt jo pienehkö) ja kaapissa odottaa 98cm - mikä selkeästi liian suuri tällä hetkellä. Soita Travalleen ja kysy sieltä mitat.
että voiskos se koko olla väärin siinä haalarissa.. Mä laitoin s-postia useaankin kertaan haalarin valmistajalle ja sieltä vastattiin vain aina sama että haalareiden koossa on eroja eri väreissä ja eri sesongin malleissa. Ei kauheen luotettvalta merkiltä tunnu jos koot heittelee millai sattuu :( Eihän sitä ikinä osais ostaa oikean kokoista remua, jos joka vuosi koot vaihtelis millai sattuu.. Valmistaja painotti myös että aina pitää sovittaa ennen kuin ostaa niin löytää sopivimman koon. Mutta eihän sitä aina tollasta 2,5 vuotiassa kainalossaas raahaa, saati et sille hikisessä liikeessä useita toppapukuja sovittelis.. Ei tuu kesää ;)
Pitäskö käydä siellä liikkeessä kysymässä miltä se koko niiden myyjien mielestä näyttää mistä se ostettiinki.. Mä kyl soitin sinne jo, mut tuntu et ne olis pitänyt mua hulluna ku väitän et uus superremu on eri koko mitä lapussa sanotaan ;)
Jos jollain sattus oleen vielä tän vuoden superremu, ni olis kiva kuulla minkä kokosia ne muilla on :)
Mittasin meidän tämän talven malliston Remu-toppahaalarin kainalo-hihansuu mitan ja se oli tasan 23cm koossa 92cm.
Ehkä pukuun on tullut vaan väärä kokomerkintä? Ja puku onkin oikeasti kokoa 92cm?
Mä laitoin taas s-postia sinne Travalleen ja aina se sama henkilö vastaa sieltä (vastaa kyllä tosi äkkiä, samana päivänä tai viimeistään seuraavana) Oon useaan kertaan kysellyt niitä haalarin mittoja sieltä tai oliskos mahdollista et on väärä koko jne. Aina saa semmosia " töykeitä" vastauksia, missä mua pidetään ihan pöpinä et ei se koko voi olla väärä.. Turha tässä on kai purnata, viimeisen s-postin vastaus sieltä oli tälläinen:
Haalari on talvi 2004 mallistosta. (kun yritin mittoja kysyä siihen tämä vastaus)
Kaavat tulevat suoraan digitaalisesti, joten on mahdotonta
että yksi puku olisi eri kokoa kaikkien satojen samankokoisten joukossa.
20 vuoden kokemuksella voin kertoa, että sekaantuminen
ei ole mahdollista.
Tuote pitää aina sovittaa viimeistään kotona ennen käyttöönottoa.
Aina sieltä painotetaan tuota sovittamista..
Sori et rutisen tästä, mut haalari on kuitenki iso ostos.. Ehkä tää sit on mun vika ku en sovittanut sitä pukua ennen ostoo.. Mut sovittaako kovin moni muukaan ;)
siellä kaupassa mistä haalarin ostit ja verrata sitä muihin haalareihin?
En olisi ikinä uskonut,että Travallelta noin huonoa asiakaspalvelua.Älä anna periksi vaan pommita s-postilla niin kauan,että ainakin ne pyytämäsi mitat saat.Kyllä toi pukusi kuulostaa oikeasti virheelliseltä.Remu on mun mielestä tosi isoa mitotukseltaan.Meillä poika 5v yli 110cm,käyttää SuperRemun toppahaalaria kokoa 104cm.
Ei se hihan pittus ole noinkaan paljoa tuossa uudessa haalarissa, kun äsken mittasin.. Ei se ole kuin n 23 cm pitkä.