---------- Ei- visa -----------
Tässä visassa etsitään kahta erittäin harvinaista nimeä, joista kummastakin löytyy -ei- . Esim. Meira 92 n, mutta siis paljon harvinaisempaa. Lisää vihjeitä tulee myöhemmin.
-Kangasreiska- ;)
Kommentit (8)
Näyttää tulevan arvauksia jo aika harvakseltaan, eikä ihan oikeilla jäljillä ole vielä oltu, joten taitaa olla aika vihjailla lisää. Nämä kaksi, vähintään 6-kirjaimista, nimeä ovat keskenään hyvin samankailtasia. Kummassakin on alussa Irlannista käytetty nimi (taitaa olla iirin kieltä) ja sitten vielä muutamia kirjaimia. Löytyisköhän nyt?
-Kangasrousku
Onnea Lumitähti! Toinen etsimistäni nimistä on Eireene, joka on tosiaan ihan uusi nimi. Nyt on löytymättä vielä toinen, joka tosiaan on hyvin samankaltainen. Alussa on siinäkin Eire ja kolme viimeistä kirjainta on samoja kuin nimessä Eireene, mutta eri järjestyksessä.
Nyt tuli kyllä vähän liian helppo vihje tuo viimeinen, mutta ei voi mitään enää ;). Kukahan ekana keksii??? ;)
Onnea myös Suvi-Tuulikille! Toinen etsimäni nimi oli Eirenee, jonka löysin kastetuista. Eireene-nimi löytyi vahingossa sillä tavallea, että muistin nimen väärin ja kirjoitin vrk:n sivulle Eireene, joka on myös tänä vuonna annettu. Kummallakin nimellä löytyi Googlesta muutamia osumia, mutta ei mitään kovin kivoja, joten palkinnoksi saatte nojatuolimatkan ihanaan Irlantiin.
http://www.discoverireland.com
sivuilta löytyy mm. videoita esim. nähtävyyksistä irlantilaisella kansanmusiikilla höystettynä :)
Neljätoista uutta nimeä löytyi, hienoa!
Adeile 2n lumitähti77
Albei 1m lumitähti77
Alfei 3m lumitähti77
Amei 1n (2000-l.) lumitähti77
Aneissa 1n (2000-l.) lumitähti77
Eibhlin 1n lumitähti77
Eilike 1n lumitähti77
Eimeri 1m lumitähti77
Eireene 1n (2008) lumitähti77
Eirenee 1n (2008) Suvi-Tuulikki
Heleine 1n (2008) lumitähti77
Mareia 1n lumitähti77
Meinu 1m lumitähti77
Reimas 2m Öppis
Tässä taas jollekin ystävälliselle toimitettavaa.
Kiitokset palkinnosta, katson sitä ajan kanssa jossain vaiheessa.
Hyvä, tytöt! Uskomatonta, miten paljon näitä nimiä aina löytyy!
Kumpikin nimi alkaa Ei- , ja kummassakin on vähintään kuusi kirjainta.
- K