Puolivuotiskuvista??
Meidän poju on kohta puolivuotias ja olis aika ottaa kunnon kuvia albumiin. Kaverilla on kaikki kunnon pelit ja vehkeet , siis kamerat ja taustakankaat, eli ei tarvitse mennä oikein valokuvaamoon. Ongelmana onkin nyt etten oikein tiedä minkälaisia kuvia sitä ottais. Voiskos joku valaista mua hieman ja kertoa että minkälaisia kuvia teidän vauvoistanne on otettu. En haluais laittaa vauvaa sitteriin kun siitä on kuvia jo yllinkyllin mutta eihän hän osaa vielä itse istua eli tuoliinkaan ei voi laittaa. Haluaisin kuitenkin jotain vähän erilaista kun kerran laitetaan studio pystyyn...
Kommentit (3)
Meillä puolivuotiskuvassa tyttö oli mahallaan ison tyynyn päällä, että nosti itsensä ja kasvonsa komeasti kameraan päin. Muutama kunnon naurukuva otettiin ihan selällään vain kasvoista ja sitten kuvaamossa oli pieni syöttötuoli, jossa tuli aivan ihastuttavia kuvia. Tyttö oikein poseerasi, kun sai istua.. Ite alkuun epäilin, kun istui vielä silloin niin heiluen ja huonosti.
Huomasin vain, että ei kannata naurattaa pikkuista liikaa. Vauvasta tulee kaikkein parhaat kuvat, kun antaa hänen itse hämmästellä ja tutkiskella kaikkea uusia juttuja. Anna hänelle käteen ennen näkemättömiä tavaroita niin voitte saada kuvaan hyviä ilmeitä:)
Yksi idea on, että laitatte pienokaisen ison peilin päälle mahalleen ja annatte hänen tutkia omaa kuvaansa. Meillä se on huippu juttu ja tulee samalla kivoja uusia kuvakulmia vauvasta.
Erilaisissa vaatteissa on kiva kuvata ja vaikka ilman sukkia, niin vauva saa tutkiskella omia jalkojaan. Meillä se on kiinnostavaa ja saa hymyn huulille..
Meidän käydessämme puolivuotiskuvassa, kuvaaja sanoi, että perinteisimmät kuvat vauvakuvissa ovat ne, joissa vauva on vattallaan nakuna ja sellaisia meidänkin pojastamme otettiin, oman mummon kutoman peitteen päällä. Meidän poikamme osasi jo istua, joten " istutimme" pojan ja annoimme hänelle hänen lempilelunsa käsiin, jota hän sitten ihmetteli ja naureskeli. Koska hän ei vielä ihan osannut kontata, laitoimme hänet myös konttausasentoon, oli hyvä, kun ei päässyt vielä liikkumaan, pysyi hyvin asennossa :)
Kohta on yksivuotiskuvan paikka. Kuvaaja neuvoi, että kannattaa käydä yksivuotiskuvassa jo siinä vaiheessa, ettei lapsi vielä kävele. Tällöin kun ei lasta pidättele mikään mielenkiintoisessa kuvaamossa. Mutta meilläpä poika oppi kävelemään jo vaille 10 kk:n iässä eikä nyt silloin vielä voinut mennä 1-vuotiskuvaa ottamaan. Saa nähdä, mitä siitäkin sitten taas tulee.
Meillä käytiin studiossa puolivuotiskuvassa. Poika oli tuolloin kylläkin vasta hitusen yli 5 kk aikataulujen vuoksi eli ei siis osannut vielä istua. Siellä oli sellainen pieni rottinkinen valkoinen tuoli, johon laitoimme hänet istumaan nallen kanssa. Kuvaaja asetteli pojan vyön avulla tuoliin (siis sitoi vyötäisiltä ja tuolin takaa) niin, ettei vyö näy kuvassa. Hienoja kuvia tuli!