Missä mättää?
Tiedän, että vauva ei tule noin vain, mutta mitkä asiat vaikuttavat vauvan tuloon?
Olemme kumpikin nuoria,alta kolmekymppisiä, terveitä ihmisiä.(tiedän myös, että mieheni voi saada lapsia, sillä entisestä liitosta yksi) Olemme harrastaneet petipuuhia juuri oikeaan aikaan, ja myös aika paljon, olemme aktiivisia. Ovis on myös bongattu tikuttamalla,vaikken mitenkään sitä tunne..
Mutta niin ne menkat vaan alkoi taas. ja voi että ärsyttää!!!
Kuinka kauan TEILLÄ meni, että plussa tuli? Teenkö jotain väärin?
Tuulisia kesäterveisiä kaikille.
t.hermoraunio :)
Kommentit (18)
me myös teemme tässä kuussa niin, että heti kun menkat loppuu(kierto myös täällä tasan 29) niin jokatoinen päivä. saa nähdä , onko siitä mitään apua :)
Tollanen päätös on helpottanut meillä molempien oloa. Ei oo kiva, että joutuu kauheen paineen alla muutamana päivänä jumpsuttamaan! Meillä on jännät paikat heinäkuun 7. tienoille.
eli siis mulla alkoi menkat sunnuntaina, tuli päivän myöhässä. kesti su-ma ja tänään ei mitään. yleensä menkat kestää sen 4 vuotoa ja viides tuhruttelua.. mistähän nyt tuulee tälläinen? onko muilla kokemuksia.. raskaustesti kuumottaa vessan kaapissa, mutta jos se on taas nega niin itku tulee.. voikohan stressi saada kehon näin sekaisin :D
täälläkin, mutta kovasti yritetään. Otetaan nyt käyttöön tuo joka toinen päivä- sääntö. Auttaiskohan toi, että pitää sitä tyynyä pepun alla ni siihen että ei aina kaikki miehen tuotokset valu lakanoille. Tai siltä ainakin välillä tuntuu. Onko ollu samoja ongelmia ja mikä ollut teidän ratkasu tähän?
Neuvoiko lääkäri pitämään sitä tyynyä puolisen tuntia? Minä olen ollut omituisessa asennossa vain 5-10 minuuttia, joten onkohan siitä ollut mitään iloa. :( Tosin siis en ole tyytynyt tyynyyn pepun alla, vaan olen ollut olkavarsiseisonnassa (eli vain yläselkä ja olkavarret alustalla), tosin puoli tuntia olisikin mulle liikaa ko. asennossa. Ha, varsinaista joogaa tämä vauvan alulle saattaminen.
Mutta alkuperäiseen kysymykseen. Meillä on jo jonkin aikaa odoteltu tärppäystä (ehkäisy pois 1,5 vuotta sitten, mutta aluksi n. puoli vuotta miehen reissutyötä, joten usea yrityskerta jäi väliin). Ensimmäinen raskaus helmikuusta (joka päättyi km).
3-kymppisiä ollaan, liikutaan paljon ja syödään suht terveellisesti. Mulla on pari ylimääräistä kiloa. Ei juoda eikä tupakoida, eletään muutenkin säännöllistä elämää, välillä hiukan liikaa stressiä. Foolihappolisää olen syönyt pari kuukautta ihan siinä mielessä, että sen puutteella on ilmeisesti yhteyttä keskenmenoon. Omega3 syön jos ei tule jollain viikolla syötyä kalaa vähintään kolmesti viikossa.
Mutta ei kai sitä itse voi mitään ihmeitä tehdä, jos kaikki perus terveyteen ja hyvinvointiin liittyvät jutu ovat kunnossa.
Joo, lääkäri sano, että puol tuntia ois hyvä, kun siimahäntien uiskentelu perille kestää parikymmentä minuuttia. Ei se mikään kovin korkea asento oo ollu, kunhan ei taikaliemet valu pihalle. Kai se on jokaisen omasta rakenteestakin kiinni, et miten ne tavarat sisuksissa pysyy! : )
Oon noudattanu myös sitä neuvoa, ettei mielellään kävis pissalla eikä pesulla puuhastelun jälkeen. Nyt on sitte kustulehdus päällä! Onneks tuntuu menevän kotikonsteilla ohi: c-vitamiinia, sitruunamehua ja karpalomehua sekä PALJON vettä.
Oon syöny Multivitan raskaus & imetys-ravintolisää, se on tarkoitettu myös raskautta toivoville. Siinä on muistaakseni foolihappoa ja rautaa enemmän kuin perinteisessä Multivitassa. Ainakin olo on kaikinpuolin hyvä. Ei huippaa, mikä on mulle ollu aina ominaista matalan verenpaineen vuoksi.
Mulla taitaa taas mielentila tehä tepposia: tuntunut paineentunnetta alavatsassa ja tänään yökötti, kun avasin kahvipurkin. Mulla oli kans yhet menkat tollaset, kunnes sitte hanat aukes oikein kunnolla viiden päivän tuhruttelun jälkeen. Laitoin sen kans stressin piikkiin. Tänään totesin, että mun "raskausoireet" oli eilen todennäköisesti sitä alkavaa virtsatulehdusta. Eli laitan jäitä hattuun ja odotan rauhassa (joo...varmaan pystynkin) ens viikon keskiviikkoon.
Onks teillä muilla tänne tällasia muka-oireita?
Tsemppiä meille kaikille todellisiin oireisiin!
Eli, ollaan nyt reilut kolme viikkoa harrastettu seksiä ilman ehkäisyä. ja melkeempä jokainen päivä, vauhdissa ku ollaan. ;D Noin viikko sitten oli pari päivää niin, että oksetti eikä tehny ruokaa mieli, pää oli kipeä. noo ehdin jo toivoa, mutta ei, sitten alko menkat ja kestänyt nyt 4 päivää, ja tänään ollu vähän tuhruttelua. Mutta se tässä on alkanut ihmetyttää kun taas on olo niinku raskaana olis. Oksettaa, eilen aika rajustikkin, monena päivänä ollut pää kipeä, mielialat vaihdellut tosi paljon ja väsyttää aivan kamalasti, nukkusin vaikka 24h. :D
Mitä ihmettä tuo meinaa.?
T: Epätoivoinen
tein sen testin ja negatiivinen oli tulos, ei voinu paljoa edes arvailuihin jättää varaa kun lukee oikein selvästi: EI RASKAANA. onpa kiva..
mutta menkat siis kesti kaks päivää, loppu ku seinään.. nyt vaan uuteen yritykseen! päätin kuitenkin sen, että en testaa, ennekuin menkat myöhässä joskus hamassa tulevaisuudessa ainakin pari päivää..
katkeroitunut shellie. :/
Muut noista vinkeistä oli tuttuja, mutta sitä en tiennytkään että tyynyä kannattaa pitää pepun alla! Luulin, että ne siittiöt ehtii nopsaankin perille, mutta jos se tosiaan kestää parikyt minuuttia niin huhhuh, on tullut taidettua pitää turhaa kiirettä...:/
Kiitos vinkeistä, pitääkin kokeilla! :)
T: Verona
http://haikaranjalanjaljilla.blogspot.com/
Verona: kävin lukemassa sun blogia ja se oli kuin suora lainaus mun mielialasta ja meidän tilanteesta. Projekti kunnolla käynnissä ollut jo jonkin aikaa ja kohta olis taas ovulaatio ovella.. vähän epäilevänä jo nyt, että ei se kuitenkaan tärppää tänäkään kuukautena, mut toivoa ei olla heitetty..
mikä mahtaa olla yleinen aika, että on tärpännyt???
Shellie: olipa kiva että "kävit kylässä" :) kyllähän tämä tosi intensiivistä on tässä vaiheessa! Toivoisi vain että tulisi oikein nopeasti raskaaksi...
Vasta lueskelin, että terveellä pariskunnalla on n. 25% mahdollisuus tulla raskaaksi per kierto. Karua. Ja vain joka kuudes nainen onnistuu raskautumaan eka yrittämällä.
Sitten jossain kerrottiin myös niin, että jos nainen on käyttänyt e-pillereitä, niin keskimäärin sen lopettamisen jälkeen raskaudutaan n. 4 kk:n aikana. Mutta tuohon tietysti vaikuttaa ikä ja että ovulaatio saadaan kohdilleen jne.
Peukkuja pikaiseen plussailuun :)
Samat on tuntemukset ku sulla: se raskaustestinteksti on niin armoton! Mä olin just ehtiny hehkuttaa, että kiertoni on tasan 29 päivää, eikä tuntiakaan oo menkat ollu viime vuosina myöhässä. Sitten eilen testasin ja jännitin enemmän sitä, että lukeeko RASKAANA 1-2 viikkoo vai 3-4, ni ei mitään raskautta ollukaan. Yritin vielä elätellä toiveita ja testasin tänä aamuna punertavasta vuodosta huolimatta, mutta niin negatiivinen oli tulos ku olla voi.
Tää on niin älyttömän rankkaa, eikä yhtään helpota, vaikka mies yrittää lohdutella: "yritetään sitten tässä kuussa taas uudestaan." Helkkari, ku tässä jaksais enää mitään yrittää ja ottaa rauhallisesti. Ei meinaa millään olla voimasanojen eikä kyynelten määrällä rajaa. Tuntuu, ettei jalatkaan jaksa kantaa, kun on niin pettyny.
Koitetaan silti jaksaa...
T: Lumi-
Laitoin lainausmerkkeihin, koska ne neuvot perustuvat lähinnä kuulopuheisiin. Seuraavat olen kuullut:
- juuri tuo jalkojen tai alavartalonkin ylhäällä pitäminen. Se auttaa erityisesti silloin, jos kohtu onkin eripäin kallellaan kuin "normaalisti".
- naisen orgasmi silloin, kun miehen tuotokset ovat jo sisällä. Se saa lihakset sykäyttelemään tavaraa sisäänpäin kohdunsuusta läpi.
- greippimehun juominen kuukautisten ja ovulaation välissä ilmeisesti tekee ympäristöstä suotuisamman.
- pupuilu vain joka toinen päivä, kuten jo mainittiinkin, jotta miehellä varmasti on riittävästi siittiöitä. Siitä tosin sanotaan, että normaalisti miehillä on niitä kyllä ihan tarpeeksi jokapäiväiseenkin touhuiluun. Mutta ruokavalio yms. vaikuttaa siihen, joten ikinä ei voi ilman tutkimuksia olla varma senhetkisestä tilanteesta.
Lisäksi pitää vielä muistaa, että kaikki kromosomiyhdistelmät eivät suinkaan voi tuottaa lasta. Eli aika montakin kiertoa voi mennä ihan jo siinä, että käy huono tuuri geenien suhteen.
Tsemppiä kaikille, eiköhän se vielä onnistu. :)
Mua on aina hymyilyttänyt noi neuvot niin päällä seisomisesta, aloillaan olemisesta heti seksin jälkeen ja kuin muutkin kikkakolmoset, jotka auttaisivat raskautumaan. Tää on vain oma ajatukseni :) "Siittiöt elävät ja hedelmöittävät noin 72 tuntia eli 3 vuorokautta, niiden maksimielinikä on 5 vuorokautta" (http://metku.net/~pesu/ehkaisy/luonnolliset.php) Ja on tuolla samaisella sivustolla myös näitä edellämainittuja "apuja raskautumiseen".
Ja oma psyyke voi vaikuttaa todella paljon onnistumiseen. Joskus kun lopettaa sen odottelun/toivomisen/jännittämisen, niin tulos voi olla vain positiivinen. Moni on varmaan kuullut, kuinka vuosia yrittänyt pari on koittanut saada lasta eikä onnistu. Kun ovat ns. luopuneet toivosta, raskausuutinen onkin yllättävä sekä miellyttävä uutinen.
Toi mitä ivilla sanoi noista kromosomeista kannattaa ottaa huomioon ja myös se kannattaa huomioida, että jos ei pitkänkään yrittämisen jälkeen tärppää, voi "vika" olla siinä, että naisen ja miehen "nesteet" saattavat hylkiä toisiaan eikä tärppiä kuulu. Ei ole mitään tavatota yrittää vuodenkin verran, joskus jopa kaksikin ennen onnistumista - se koettelee kärsivällisyyttä, mutta asioilla on tapana tapahtua silloin, ko aika on oikea. Ja eikös yleensä tutkimukset aloteta, jos yritystä on päälle vuosi takana...? Toiset ovat luotuja raskautumaan helposti ja toisilla se vaatii pitkiäkin prosesseja (hoitoja), mutta toivotan jokaiselle raskautta toivovalle tsemppiä ja onnistumisia :) Itellä meni esikon tärppäämiseen melkein vuosi (söin vuosia pillereitä) ja vuosia myöhemmin tärpit ovat tapahtuneet huomattavasti nopeammin, mutta isäkin on ollut eri, ko esikolla eli meidän "nesteet" passaavat hyvin yhteen.
Jokaiselle jaksamista, kärsivällisyyttä ja plussatuulia puhaltelen.
AJ
Ollaan mieheni kanssa viittä vaille kolmekymppisiä ja ollaan yritetty lisääntyä vuoden alusta lukien. Olen kokeillut erilaiäsia ovulaatioatestejä, mutta mikään niistä ei ole tunnistanut ovulaatiota. En myöskään ole saanut ovulaatiosta mitään fyysisiä merkkejä. Uudeksi ongelmaksi on koitunut miehen erektio-ongelmat laskennallisen ovulaation aikoihin. Mies ottaa tulemisestaan niin kovat paineet, ettei siemennys ota onnistuakseen... Kuukautiskiertoni on alkuvuoden alla ollut 28-36 päivää eli jonkun verran vaihtelua on. Ylipainoa on myös lievästi: 160cm ja 69kg. Ei auta kuin uotella :) Greippimehu, foolihappo, vitamiinit on käytössä.
mikä täällä on tilanne? onko kukaan plussannut? nyt ois ovulaatio hetket, vaikken mitään tunne, kuten en yleensäkään. ei ole herkkiä rintoja ei limoja ei mitään..
mutta toivo elää ;)
Olemme 29- ja 31-vuotiaita ja tärppäämiselle ei pitäisi olla mitään esteitä. Aina sanotaan, että ei saisi olla kovin yli-eikä alipainoa, pitäisi syödä ja elää muutenkin terveellisesti ja pitää fyysistä kuntoa yllä, muttei rääkätä itseään. Noh, meillä kaiken siis pitäisi olla kohdallaan: ovulaatio tulee säännöllisesti 10-11 päivää ennen seuraavia menkkoja ja kiertoni on 29 päivää, tasan. Ollaan yritetty lokakuusta asti, mutta ei ole tärpännyt. Aikaisemmin tuo on ollut enemmänkin sellaista täsmäpuuhastelua, mutta tässä kierrossa päätimme, että heti menkkojen jälkeen aletaan puuhastelemaan jokatoinen päivä ja katsotaan mihin se "riittää"! : ) Itsekin mietin, teemmekö jotain "väärin". Toisaalta olen kuullut, että vaikka kaikki olisi kohdallaan, saattaa vauva odotuttaa itseään parikin vuotta.
:( Nyt olen vasta tajunnut pitää tyynyä n. 30 min pepun alla yhdynnän jälkeen, kuulin sen vinkin lääkäriltäni, samoin tuon jokatoinen päivä-vinkin. Silloin miehen "aines" on stydinpää tavaraa kuin jos ammuskelee täsmänä muutamana päivänä peräkkäin. Tämän syyn luin tänään jostakin tietotekstistä Helistimen sivuilta.
Vinkkejä ja kokemuksia kaipaan minäkin!