Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Muita HSP-ihmisiä täällä?

Vierailija
23.06.2015 |

Mistä kirjoista olette saaneet apua, ja oletteko kertoneet läheisillenne tästä? 

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
23.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä! Mutta en viitsi siitä kenellekään kertoa leimaamisen pelossa ;(

Vierailija
2/3 |
27.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
27.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi pitäisi erityisesti kertoa? Kyllä läheiset ovat huomanneet, että olen itkuherkkä, ylihuolehdin ja stressaan liikaa, säikyn helposti jne. Erityisherkkyyden ymmärtäminen on tärkeintä itselle ja myös kumppanille, koska se vaikuttaa parisuhteeseen. Sana erityisherkkä ärsyttää monia ja ärsyttää minuakin, ehkä voisi puhua vain herkkyydestä tai tarkkuudesta.

Elaine Aronin Erityisherkkä ihminen ja parisuhde- kirja on antanut monta uutta oivallusta. Siinä puhutaan juuri niistä asioista, joiden takia olen pohtinut suhteessa pääni puhki ja aiheuttanut käsittämättömiä riitoja. Esim. tarkkaavaisuus ja toisen virheiden "listaaminen" on tyypillistä, kun taas vähemmän herkkä ei näe rakastetussaan juuri mitään virheitä. Se tuntui omassa suhteessa kamalalta ristiriidalta ja epätasapainolta.

Läheisyys aiheutti ainakin minun suhteessani myös ongelmia. Kumppani olisi halunnut enemmän läheisyyttä, siis ihan sohvalla vierekkäin makoilua ja halailua, kun itsestä tuntui kiusalliselta. Kirjassa käytetään esimerkkinä sitä, kun molemmat lukevat hiljaa omaa kirjaansa vierekkäin, ja herkästä ihmisestä tämä voi olla juuri sopivaa läheisyyttä.

Herkkä myös arvioi ja tunnustelee puolison käyttäytymistä, ja voi nolostua seurassa, jos kumppani puhuu vaikka liikaa. Tuntuu väärältä hävetä kumppania, ja siksi oli helpottavaa lukea Aronin kirjasta, että tämäkin on tunnettu herkkyyspiirre.

En ole varma, sovellunko ollenkaan tasapainoiseen parisuhteeseen, mutta ehkä saan vielä lisää oivalluksia. Miten oppisi olemaan vähemmän tarkkaavainen ja antaisi vain olla? Tietynlainen välinpitämättömyys (herkän näkökulmasta) olisi ehkä avuksi parisuhteessakin, ei kävisi koko ajan ylikierroksilla ja tarkkailisi ja arvioisi.