Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Raskaus ja puun hiominen

Vierailija
18.03.2015 |

Hei!

Olen nyt useampaan otteeseen hionut puuta hiomakoneella ILMAN hengityssuojaa. Onko puupöly sikiölle vaarallista? Myrkyllisiä aineita puussa ei ole ollut. Ei ole maalattua puuta.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa kysyä neuvolasta tai lääkäriltä, mutta luulisin että noin vähäisestä altistuksesta ei ole haittaa. Juuri lueskelin, että pyökin puupöly aiheuttaisi syöpää, kun suunnittelin pyökkisen kaapin uudelleen hyödyntämistä. Ja luulisi, että puupölystä on enemmän haittaa hiojalle kuin vauvalle.

Vierailija
2/6 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ootko hionu käsin vai koneella? Mietin et jos koneella niin tulee aika voimakas tärinä et se ei kyl välttist oo kauheen hyväksi....???

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="18.03.2015 klo 20:38"]Ootko hionu käsin vai koneella? Mietin et jos koneella niin tulee aika voimakas tärinä et se ei kyl välttist oo kauheen hyväksi....???
[/quote]

Ei helvetti.. Ei se nyt mikään karupora ole.

Vierailija
4/6 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis koneella koneella. Koneella hiotessa puusta lähtee myös aika paljon enemmän sitä pölyä kuin käsin hiotessa. Tämä huolestuttaa. :( toisaalta kertoja on ollut vain muutama ja yleensähän haittoja ilmenee vasta pitkän ajan altistumisen jälkeen. Oon yhteydessä kyllä neuvolaan pikapikaa ja onneks ei tartte enää puupajalle mennäkään. Seuraavaks oiskin vuorossa kipsipölyn hengittäminen. Otan kyllä hengityssuojan käyttöön.

Vierailija
5/6 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis mitä hittoo? Pitääkö olla noin ylihysteerinen? Et varmaan voi kadullakaan kävellä että et vain hengitä pakokaasuja

Vierailija
6/6 |
18.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuskin puupöly haitaksi sikiöksi, mutta eikö se muuten ole aika inhottavaa itse hengitellä sitä?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi yhdeksän