Villahaalari lahjaksi vauvalle?
Poikaystävän veli saa lapsen maalis-huhtikuussa. Asuvat Briteissä, eli mitään superpakkasia siellä ei ole. Minä en tiedä vauvoista tai vauvojen vaatetuksesta mitään. Haluaisin neuloa vauvalle villahaalarin. Kannattaako neuloa 60cm kokoinen, joka olisi käypäinen vain tulevan kevään ajan? Tarvitseeko silloin edes villahaalaria, jos lämpötilat ovat nollassa tai plussan puolella? Vai olisiko fiksumpaa tehdä 70-senttinen, joka toivottavasti olisi sopiva seuraavana syksynä ja alkutalvena? Vai minkä kokoisia puolivuotiaat mukulat ovat? Vai olisiko joku muu neulomus hyödyllisempi?
Kommentit (2)
Briteissä talvi on todella kylmä. Mereltä tuleva tuuli on jäätävää, jopa pikkupakkasella. Neulo se suurempi. Siitä voi kääriä hihat jos on tarpeen. Vauvat kasvavat vauhdilla. Itse sain lahjaksi "sopivia" vaatteita, joita ehti käyttää vain kerran. Viileinä kesäiltoinakin neulehaalarille on käyttöä. :)
Mitä itse Briteissä asunut, niin on keväälläkin aika viileä vaikkei olisi pakkasta, niin tuuli on kylmää. Kyllä itse varmaan pukisin villahaalarin vauvalle, joten tuo kokoa 60 on varmaan hyvä :)