Oletko käynyt Tshernobylissä?
Niin, otsikko sen kertoi. Oletko käynyt Tshernobylissä ennen tai jälkeen vuoden 1986 ydinvoimalaonnettomuuden? Tshernobyl kursivoituna siksi, että tarkoita nimenomaan ydinvoimala-aluetta ja sen lähiöitä.
Itseäni kiinnostaisi kovasti käydä. Olen ymmärtänyt, että sinne järjestetään opastettuja kierroksia. Aavekaupunki kiinnostaa, keväällä tai kesällä lienee hyvä aika käydä.
Kommentit (5)
Harva suomalainen siellä on käynyt, mutta ainakin yksi ympäristötieteen opiskelijoiden delegaatio siellä piipahti viime vuonna. Oli kuulemma erittäin "ohjattua" turismia. Eli siellä ei omin päin haahuilla.
Itsekin olen nähnyt Tsernobylin, tosin noin 10 km korkeudesta. Lomalennot Kyprokseen nimittäin menevät siitä yli, ja ainakin kerran kapteeni jopa kuulutti, että alla on tunnettu kohde.
Kiitos vastauksesta.
Ei taida olla kovin virallista tuo turismi sinne, mutta mitä oon netistä nähny niin saa jopa private-ajeluja sinne. Kiinnostaa!
[quote author="Vierailija" time="11.12.2013 klo 12:18"]
Kiitos vastauksesta.
Ei taida olla kovin virallista tuo turismi sinne, mutta mitä oon netistä nähny niin saa jopa private-ajeluja sinne. Kiinnostaa!
[/quote]
Kakkonen varmaankin tarkoitti, että sinne ei pääse yksin, pitää olla joku järjestävä taho horhaamassa.
ghost town.