Pitääkö 3v köyttää sänkyyn, jotta nukkuis päiväunet?
Miten ihmeessä saan 3v5kk vanhan pojan nukkumaan päiväunet? Selvästi unet vielä tarvitsee, ei tule muuten mistään mitään. Onko vinkkejä? En viittis sänkyyn kiinni köyttää, mutta onko muita vaihtoehtoja?
Kommentit (19)
Mutta poika on nukkunut n. 3vuotiaasta lähtien enää silloin tällöin päiväunia, ymmärsin sen, koska nukkui pitkät yöt. MUTTA nykyään kun yöunetkin jää n. 9tuntisiksi, niin onko muka tarpeeksi, jos ei päiväuniakaan nuku?
Nyt kun pikkusisko 2v oppi kiipeämään pois pinnasängystään, niin tietty villiinnyttää tätäkin niin ettei hänkään saa päiväuniaan nukutuksi, jotka siis nukkui joka päivä, kunnes yksi päivä hoksasi kiivetä tuolta pinniksestä pois. =( Alkaa pää hajota pian, jos ei kumpikaan enää päiväunia nuku, vaikka siis selvästi päiväunet tarvitsee (koska tosiaan yöunet vain n. 9h!)
ap
Meillä 3v, joka aina nukkunut tunnin-parin päikkärit. Nyt lomalla rytmi ollut vähän hukassa, johtusko siitä, ettei suostu nukkumaan. syytä olis, sillä flunssa puhkeemassa ja yön nukkui tosi huonosti; vasta klo 23 jälkeen nukahti ja jo ennen 7:ää heräsi :( Tietty voihan tuolla olla korvatulehduskin...mutta hulluksi tässä tulee.
Pistejärjestelmä, jokaisista nukutuista päiväuneista saa yhden pisteen ja kun pisteitä on tarpeeksi lapsi saa jonkun jutun tai pääsee mukaan jonnekin tms.
Poika täytti 3v keväällä. On ollut aina hyvä nukkuja ja nytkin menee nukkumaan illalla klo 21 ja herää klo 7. Päiväunille rauhoittuminen on ollut pitkään tosi vaikeaa mutta jos antaa olla nukkumatta on ilta klo 17 lähtien yhtä huutoa, kiukuttelua ja tavaroiden paiskomista.
Laitoimme pojalle kasettisoittimen huoneeseen ja kaivoimme esille isosiskojen vanhat satukasetit. Niitä kuunnellessa poika rahoittuu sänkyy ja useimmiten unikin tulee ja jos ei tee niin jo puolen tunnin rauhoittuminen sängyssä helpottaa iltakiukutteluja. Huolimatta siitä nukkuuko poika päikkärit vai ei hän menee joka ilta nukkumaan klo 21 ja herää klo7.
mut nyt kun tuo pikkusiskokaan ei rauhotu, niin ei tule mistään mitään! 3v kyllä aina jotain keksii ajankuluksi - nytkin rääkkää taas täysillä kissaa....
ap
stella80:
Pistejärjestelmä, jokaisista nukutuista päiväuneista saa yhden pisteen ja kun pisteitä on tarpeeksi lapsi saa jonkun jutun tai pääsee mukaan jonnekin tms.
Nämä ei rauhoittuis edes kahdessa tunnissa niin, et nukahtaisivat päiväunille. Villiintyvät niin toisistaan, ja kun olen yksin kotona, niin ei pysty kumpaakin nukuttamaan erikseen samaan aikaan.. Lahjomista käytetään jo yöunien kanssa, ei tepsi päiväuniin enää.
ap
Nukuttaminen alkoi olla ihan älytöntä häsellystä vähän aikaa sitten, joten ajattelin kokeilla, että jos ei halua nukkua, ei sitten nuku. Nyt parin viikon sisään poika on tainnut nukkua neljät päikkärit. Mä siis vien sen 2-3 maissa petiin, ja jos sinne nukahtaa, hyvä, mutta jos ei nukahda, sanotaan 40 min-tunnin sisään, niin onpa ainakin rauhoittunut siellä jonkin aikaa.
Yöunet on tämän kokeilun aikana muuttuneet siten, että nukahtaa ½h-tunnin aikaisemmin kuin ennen, mutta herää samoihin aikoihin. Vuorokaudessa saa unta n. 8-9 tuntia, ja se tuntuu pojalle riittävän. On aina ollut keskimääräistä vähäunisempi.
Mä olen ainakin ajatellut niin, että mennään lapsen kulloistenkin tarpeiden mukaan, niin ei tarvitse repiä hiuksiaan päikkäreiden takia. Seurailen iltapäivällä lapsen väsymyksen määrää, ja nukkumista kokeillaan, mutta jos ei tarvitse unta, niin ei tarvitse. Ja jos vaikka talviaikaan alkaa väsyttämään enemmän, päiväunet palautetaan aikatauluun.
Mut esim. lastenohjelmiakin voi tuijottaa herkeämättä vaikka useamman tunnin, mutta ei nukahda! Vois toki olla eri, jos vaan kuuntelis satua, eikä katselis sitä samalla, mut epäilen, et nauhuri pääsis kärsimyksistään kun poika sitä alkais kuitenkin vähän tutkia.. Vois kuitenkin testata, jos löytyis hyviä satuja (muualta kuin kirjastosta, kun ei ne kuitenkaan meillä pitkään kestäis..).
ap
rytmiin, että menee vähän aikaisemmin nukkumaan, jolloin yöunet ovat riittävän pitkät0päiväunet ei tarpeen.
normaalisti oltu päiväunilla, ja vähän illalla, mutta se tuntui olevan vaan reaktio siihen, että pojan elimistö oli kertakaikkiaan tottunut nukkumaan tietyyn aikaan. Tämä meni pian ohi, enkä nyt ole huomannut mitään eroa illoissa nukkumis- ja valvomispäivien välillä.
Äidille tässä on tietysti myös totuttelun paikka, jos/kun on tottunut ajattelemaan päiväuniaikaa omana rentoutumishetkenä. Pitää kehitellä uudet strategiat rentoutumiseen... :/
Ei auta vissiin itku markkinoilla, ite oon muksuni hommani, ja olen heistä toki kiitollinenkin. Esikoinen kasvaa hurjaa vauhtia, joten eiköhän pian helpottaisi hänen kanssaan (?), kun ei enää väsy päivisin niin. Raskaus vie tietty ne viimisetkin voiman rippeet, mut.. huoh, ainahan se elämä voittaa - eikös..?
ap
Just äsken hänet sinne vain. Istun noin 5 min vieressä, hyräilen tuutulauluja ja sitten toivotan kauniita päiväunia ja sinne jää ukko nukkumaan. Meillä menot rauhoitetaan reilusti ennen päiväunia lukemalla kirjoja, näin se nukkumaan menokin sujuu rauhallisesti. Kuinka rauhallisin mielin teillä mennään nukkumaan? Entäs oletko ajatellut jospa yrität liian aikaisin häntä nukuttaa? Meillä mennään päiväunille 6 h aamun heräämisestä.
Vierailija:
ilmoittaen, " nyt levätään !" .
Saatte sen kuullostamaan niin helpolta - yritetty toki on, mutta ei näitä saa (varsinkaan samaan aikaan samaan paikkaan) päiväunille rauhotettua. Villiinnyttävät vaan toinen toisiaan. Jos olisikin noin helppoa, niin eihän mieleeni tulisikaan turhaan muksuja sänkyihinsä köyttää (tuskin nyt ihan siihen menisin, mutta..).
ap
Ite olin sitä mieltä, että tarvii vielä unensa, joten sovimme lapsen kanssa, että päiväunisadun jälkeen hänen on oltava puolituntia hiiskumatta paikallaan, sen jälkeen saa nousta.
Lapsi oli paikallaan, sillä jos hän olisi riekkunut, olisi puoli tuntia alkanut taas uudestaan. Usein hän nukahti, kun kuuli, että vielä viisi minuuttia, sitten saa nousta.
Ja minä pötköttelin hänen kanssaan tuon ajan. Kuopus nukkui vieressä tai ulkona vaunuissa. Esikoinen makoili siis vanhempien sängyllä.
Vasta reilut nelivuotiaana alkoi olla niin, ettei puolessa tunnissa tullut uni. Silloin jätimme päiväunet pois oikeasti.
Anna olla vaan nukkumatta. Se tasaantuu sitten itsestään.
Meillä esikoinen jätti päikkärit kokonaan tuossa iässä, kuopus 2,5-vuotiaana.
Kotihoidossa se oli ihan helppoa.
Nyt taas poika nukahti sohvalle itsekseen. Pikkusisko viel mekastaa huoneessaan, sen kun sais viel tainnutettua ennen kuin tuo toinen herää, sais hetken huokaista..
ap
Jos nukuttaminen on niin hankalaa niin todellakin suosittelen luopumaan niistä. Lapsi oppii uuden rytmin nopeasti ja ainakin meillä elämä helpottui huomattavasti. Samalla yöunet pitenivät ja nykyään poika nukkuu jopa klo 19-08, toisinaan vähemmän.
Tuon ikäisistä ihan oikeasti ehkä puolet vaan nukkuu päiväunet, kotona olevista ei edes niinkään paljon.