Missä ihmeen vaiheessa te lapsiperheet oikein ehditte tai pystytte harrastamaan seksiä?
Lapset 1 v ja 4 v ja olemme kumpikin kotona.
Lapset menevät nukkumaan klo 22 ja heräävät joka ikinen aamu klo 05.
Vanhempi ei nuku päiväunia, eikä ole päiväkodissa.
Klo 22 olemme molemmat niin pystyynkuolleita tauottomasta lastenhoidosta johtuvasta väsymyksestä, että rojahdamme sänkyyn vierekkäin nukkumaan.
Eli missä välissä ehtisimme harrastaa seksiä?
Nim. kohta viisi vuotta tauottomassa univelassa.
Kommentit (20)
niin iltaisin. Teidän lapsilla on kyllä tosi lyhyet yöunet!!!
Nyt kun ovat 4 ja 7v. niin edelleen iltaisin ja tänään esim. päivällä kun lapset menivät keskenään ulos.
ensinnäkin meillä lapset laitetaan nukkumaan 20.30, jos odottaisimme että itse menisivät niin luulatavsti 6.v hyppisi olohuoneessa vielä kahdentoista aikaan.
Jos lapsillesi riittää 7 tunnin yöunet niillä ei ole päivisin tarpeeksi aktiviteetteja. Ulkoikaa tarpeeksi, syökää hyvä iltapala ja sen päälle iltapesu niin eiköhän väsytä isommankin lapsen.
Eilen iltapäivällä kun lapset leikkivät/katsovat leffaa/pelaavat. Lapset 8,6,5 ja 3v.
Ja illalla uudestaan kun lapset nukkumassa :)
Ja jos oikein tiukille menee, niin aina voi käydä vessassa "pesemässä hampaita", vaatii kyllä jo vähän harjaantunutta keskittymiskykyä :D
Meille kävi yks lauantai-ilta näin.
Oltiin saatu lapset (5v. ja 2v.) kerrankin hyvissä ajoissa nukkumaan. Niinpä miehen kanssa puoliksi juodun vinkkupullon ja yhteisen rauhallisen mukavan tv-illan jälkeen päästiin sänkyyn ja tekemään hyvää toisillemme.
Pitkien hyväilyjen ja suukottelujen jälkeen mies lopulta tulee päälleni ja aloittaa ne, ah niin ihanat syvät työntönsä.
Suljen silmäni ja nautin joka solullani, kunnes hetken päästä kuluu ovensuun hämäristä vienolla viisvuotiaan äänellä syyttävä kysymys:
"Äiti! Miks toi isi saa pomppia teiän sängyssä, vaikka me ei koskaan saada?"
"Lopeta nyt isi! Äiti on kieltänyt sängyssä hyppimisen". Se siitä kerrasta sitte.:)
... kun 7 ja 3 v. leikkivät yhdessä lastenhuoneessa tai katsovat aamupiirrettyjä. Aikuisten makkarin ovin hetkeksi lukkoon ja sitten annetaan mennä. Esikoiselle vaan mainitaan, että "isi ja äiti nukkuvat vielä hieman". Paras tapa aloittaa päivä!
Vain 1 lapsi, mutta kyllä siinä uhmaiän ollessa pahimmillaan seksihalut ja jaksaminen oli aika vähissä.
Mutta jos molemmat ymärtää väsymyksen ja elämäntilanteen, niin ei siinä mitään, halikaa ja pusutelkaa senkin edestä päiväsaikaan.
Tarvisisi kyllä pidemmät unet, ehdottomasti!
No meillä onnsamaa ongelmaa, vaikka lapset nukkuvatkin hyvät yöunet.... Vauva nukkuu perhepedissä ja kun siirrä omaan sänkyynsä, niin saattaa herätä juuri silloin kun meillä on miehen kanssa hellä hetki kesken....niin sattui juuri viime kerralla.
Ehdotan, että alatte laittaa lapset aiemmin sänkyyn, unikoulua tms.
silloin kun lapset oli pieniä, tollasia alle kouluikäisiä, niin oli huomattavasti helpompaa. Laitettiin vaan jotkut videot pyörimään, tai sitten illalla kun lapset oli nukkumassa. Nyt on ihan oikeasti ongelmallista, kun lapset ovat kaikki kouluikäisiä. Teinit valvovat pidempään kuin me, ja nuoremmat lapset ovat aamulla ylhäällä jo aikaisin. Jos haluaisi olla varma, että kukaan ei keskeytä tai kuuntele, niin ehkä yöllä tossa 04-05 olisi sopiva aika, mutta silloin ei jakseta.
Meillä kyllä lapset menevät nukkumaan klo 20 ja heräävät niin että vanhin n. 6.30 ja nuorimmat tunnin myöhemmin suunnilleen. Hoidan lapset yksin. No jos teitä 2 aikuista niin mikä estää tekemään niin että toinen jää kotiin vaikka nukkumaan aamulla ja toinen ottaa lapset ja lähtee puistoon? Sitten toinen saa nukkua pidempään ja vähän omaa aikaa ja tekee vaikka lounaan että on valmis kun toinen tulee puistokeikalta kotiin.
En usko että lapset pärjäävät noin vähillä yöunilla, etenkään vanhempi jos ei nuku päivällä. Hankkikaa kunnon päivärytmi niin saatte lapset ajoissa nukkumaan. Reippaasti vaan pihalle yhdeksään mennessä ja uudestaan iltapäivällä.
Meillä on selkeä päivärytmi myös ihan omista syistäni. Koska olen lasten kanssa yksin, haluan illasta omaa aikaa. Jos ei just klo 20 vielä uni tule, saavat lukea sängyssä. Usein ovat kyllä väsyneitä ja nukahtavat aika pian.
Seksille on kyllä löytynyt aikaa. Univelkaa meilläkin ja vielä aika pitkältä ajalta. Miehen kassa katsotaan iltaisin elokuvia, otetaan kahdestaan lasi viiniä tai keksitään muuta kahdenkeskistä (seksin lisäksi).
Ja pystyynkuolleita iltaisin?
Anteeksi nyt vaan, mutta joku tässä yhtälössä nyt mättää. Onko teidän elämänhallinta jotenkin hukassa tai hakusessa?
Mitä ihmettä te teette kaiket päivät?
Lapset nukkumaan ajoissa illalla niin vanhemmillekin löytyy aikaa.
Seksiin löytyy aina aikaa ja mahdollisuuksia, jos haluja on!
huh huh
olen tätä ihmetellyt, eikö aikuisten huoneeseen voi asentaa vaikka palo-ovea joka vaimentaa todella tehokkaasti äänet + lukko kiinni. Eikai ne lapset itseään heti tapa jos vähän aikaa ovat omassa huoneessa/OH:ssa jotain tekemässä.
Meillä isompi menee nukkumaan klo 20 - mut niin menee mieskin, joka nousee aamulla neljän maissa. Minä menen nukkumaan kun vauva on nukahtanut (yleensä puolen yön maissa). Viikonloput ollaan yleensä reissussa. Me vaan raakasti sovitaan, mitä milloinkin tehdään. Mut
että ap:n lapset nukkuvat aivan liian vähän. Ehkä heillä onkin siksi niin raskasta, kun ylikierroksilla olevat yliväsyneet lapset touhottavat kaksi työtöntä aikuista väsyksiin
Teidän pikkulapset nukkuvat 7h/vrk??? tai siis ainakin tuo 4v??
Herrajumala, johan tuosta univajeesta vaurioituu kasvu ja kehitys!!!!
Meidän lapset ovat vähäunisia ja 9 tunnin yöunilla menevät, ovat alle kouluikäisiä.
Ulkoiletteko pari kertaa päivässä että lapset saavat energiansa purettua? Herättääkö pienempi aina isomman? Onko teillä selkeät iltarutiinit? Jos mikään muu auta niin miksette te nuku päikkäreitä joka päivä vuorotellen..niin jaksaisitte vähän valvoa. Ei kahden lapsen hoitaminen kahdelle aikuiselle luulisi niin kauhean rankkaa olevan kun voitte vuorotellakin. Meillä lapset 1v, 3v ja 5v. Nukkuvat noin 20-06 joten pari tuntia jää joka ilta kahdenkeskistä aikaa, katotaan leffa, tehdään ruokaa, harrastetaan seksiä jne.
huutelemaan jonkun toisen unentarpeesta, jota ei lainkaan tunne?
Itse olen ollut lapsena todella vähäuninen ja nytkin pärjään 4 tunnin yöunilla. Ja ei, koska mulla virtaa riittää ilman pidempiä unia, en koskaan ole ollut "univelkainen" tai "väsynyt", kuten niin monet täällä. Tiukkaa oli minunkin vanhemmillani kuulemma kanssani, koska he olivat normaaliunisia.
Ensinnäkin vain toisen tarvitsee herätä aamulla aikaisin. Vuototelkaa. Toinen voi nukkua pitkään ja mennä lenkille tai muuten urheilemaan (nostaa aikuisen vireystilaa). Iltapäivällä se aamutoimet ja aamu-ulkoilun hoitanut saa mennä päiväunille, kun lapset ulkoilevat toisen kerran. Tällä systeemillä aikuiset jaksavat valvoa illalla, vaikka lapset nukkuisivat edelleen yhtä vähän. Mutta tuskinpa, kun eivät ole enää niin passivisia päivällä.
minä haluisin iltaisin,mutta mies ei jaksa/halua ja aamuisin ei kerkiä. ou jee..