Mitä mieltä siskoni käytöksestä?
Asumme etelä suomessa ja siskoni pohjoisessa, tunteroisen ajomatkan päässä synnyinkaupungistamme. Olemme nyt olleet menossa kotikaupunkiini. Ensin sovimme, että mennään marraskuun viimeisenä viikonloppuna, ja tämän siskoni toivomuksesta (hällä pikkujoulut) siirsimme nyt joulukuun ekalle viikolle. Siskolle tuli muuta menoa (mökille meno)ja joutui taas perumaan tämän viikonlopun. Sanoi sitten, että harmi jos emme nyt näe, mutta tällaista tämä elämä on.
Siskoni on tulossa parin viikon kuluttua Helsinkiin (jonne meiltä 1,5h ajomatka). Sovittiin että siellä sitten tapaamme, että menen sinne. Mutta siskoni sanoi, ettei voi nähdä meitä Helsingissä, koska heidän pitää lähteä jo aikaisemmin aamulla koska muuten lento maksaisi enemmän. Ok, eihän sille mitään voi.
Tänään hän soittikin, että löysikin edullisemman lennon, joten voitais sittenkin tavata, johon sanoin että katsotaan nyt miten pääsen tulemaan.
Illasta vielä soitti että menemmekö. Sanoin, että ilmoitan viikonloppuna aikatauluja ja juttelin että harmittaa kun ihan koko ajan aikataulut muuttuneet. Tästä sisko veti herneet nenään. Sanoin, ettei voi olettaa että minä aina vaan kärsivällisesti vaihdan meidän aikataulut ja menot hänen pillin mukaan. Syytti mua, jos ei nyt nähdä ja nakkasi luurin korvaan.
Mitä olette mieltä? Hienoa jos joku jaksoi lukea loppuun asti ja oli pakko purkaa mieltä!
Kommentit (8)
niin, koko ajan muuttanut aikatauluja ja kun kyse heidän menoista niin eihän sille mitään voi jos ei nähdä ja kun kyse menenkö minä heitä tapaamaan niin sitten onkin ihan eri ääni kellossa.
Ajattelin, etten nyt vastaa vähään aikaan jos soittelee. Ehkä sitten reissun jälkeen kun en nyt jaksa koko ajan tätä samaa härdelliä
voithan myöhemmin ottaa yhteyttä ja koittaa jutella asiasta, ehkä siskosi sitten ymmärtää sinunkin tilanteen
kun hänen mielestä kaiken pitäis tapahtua hänen pillin mukaan tai sitten vetää herneen nenään.
Siskoni on mukava kun kaikki menee kuten haluaa, mutta jos ei mene niin osaa olla hyvin ilkeä
Ehkä siskosi ei halua nähdä, keksii vain tekosyitä. Ehkä hänelle on kasvanut syylä nenään tai pimpulia kutittaa eikä jaksa nähdä sukua.
olisit vaan suorin tein sanonut puhelimessa pääsetkö vai et, etkä ala tuohon kissa-hiirileikkiin (typerää ajanhaaskausta) - loppupelissä kumminkin sun pitää kysyä itseltäs haluatko tavata siskosi vai et.
kaikki tietää et jos lentäen tulee niin se tieto olisi saatava heti, koska lennot kallistuu yllättävän nopeasti.
työnantaja, hän itse maksaa tyttärensä lennon mutta vasta maanantaina voi varata lennot.
voi vaihtaa aikoja, perua ja olettaa että toinen joustaa ja joustaa ja jos ei onnistu niin sitten suututaan ja fiksusti nakataan luuri korvaan?
Ehkäpä itse ryhtyisin myös samaan tapaan soittelemaan perään, että joko tiedätte?
Ihan ohis, mutta tarkoittaa tunteroisen ajomatkan päässä?
Tarkoittaako tunnin ajomatkan päässä?