Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko kellään kokemusta vakavista perinnöllisistä (sydän)sairauksista?

Vierailija
19.06.2010 |

Tai muistakin? Jos lapsesi suvussa olisi toisen vanhemman puolelta sairautta joka aiheuttaa esim. ennenaikaisia kuolemia mutta joka alkaa näkyä vasta aikuisena, missä vaiheessa veisit lapsesi tutkimuksiin?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
19.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta se näkyy lapsissa jo heti syntymän jälkeen. VIelä parikymmentä vuotta sitten nämä sairastuneet lapset kuolivat parin päivän sisään syntymästään (miehen sisar kuoli, esim.) Nykyään jotkut voidaan leikkauksilla pelastaa, jos on osattu varautua, mutta tauti ei välttämättä näy ultrissa joten voi käydä niin, ettei ehditä varautua. Ja ainahan on mahdollisuus ettei leikkauksetkaan auta. Niitä tarvitaan parhaimmassakin tapauksessa pitkä sarja.



Tämä siis tiedetään jo ihan vauvana. Raskausaikana on meilläkin pähkitty että mitä jos.



Luulen kuitenkin, että jos suvussa olisi tuollaista tairautta, joka puhekaisi vasta aikuisiällä, minä tietäisin vähän tarkemmin että voiko kyseistä sairautta jotenkin ehkäistä tai viivästyttää tai hoitaa ja jos niin milloin se on aloitettava. Tällaisessa tapauksessa veisin lapseni testeihin silloin kun se hoitojen kannalta aon aiheellista. Jos mitään hoitoa ei ole, en testauttaisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla