Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Juoksijat - mitä teette talvella? Juoksette vai hiihdätte vai mitä?

Vierailija
07.06.2010 |

Mitä teette siis talvisin te, jotka kesällä juoksette? Jos vaikka tekee 10 km lenkkejä kesällä niin mitä talvella, juoksee vain vaikka on pakkasta ja kylmää ilmaa menee keuhkoihin? Meneehän sitä hiihtäessäkin.



Ja jos pitää taukoa, niin heikkeneekö nopeasti? Eli jos on juoksussa kuukauden tauko niin jaksaako sen jälkeen taas juosta vai pitääkö aloittaa juoksukunnon hakeminen jostain kaukaa?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
07.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Salilla teen krossaritreeniä.



Ja kyllä, kunto laskee kuukauden-parin tauossa kyllä nopeasti.

Vierailija
2/5 |
07.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli juoksua tulee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
07.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

En mielelläni juokse pimeällä enkä juokse ollenkaan, kun on liukasta tai yli 20 astetta pakkasta. Leutona tavena voin juosta kaksi kertaa viikossa ympäri talven (kesäisin kolme kertaa viikossa), mutta esim. viime talvena oli parinkin viikon taukoja. Kunto tosiaan heikkenee yllättävän nopeasti niiden aikana, mutta palautuu myös nopeasti keväällä.

Vierailija
4/5 |
07.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kovemmilla pakkasilla, niin mä uin tai käyn juoksemassa jossain sisällä. Espoossa on tosi hyvä sisäjuoksurata (500 m), siellä olen juossut jopa puolimaratonin :D

Vierailija
5/5 |
07.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kovalla pakkasella vain kävelen, henkeä ahdistaa kovempi rasitus. Alle kymmenen asteen pakkasella hiihto sujuu ihan hyvin. Juokseminenkin sujuisi, mutta se ei ole mukavaa. Juokseminen on talvella jotenkin liian ahdistavaa eikä ollenkaan nautinnollista. Kengät on jäykät ja raskaat ja pipot, hanskat ja kaulahuivit hiostaa, mutta ilmankaan ei tarkene ja nenäkin vuotaa. Juoksen kuitenkin kunnon ylläpitämiseksi mukavalla kelillä viikon kahden välein.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan seitsemän