Pistettiin 50 kymppiä kiinni Noksuun
ja nyt on summasta palannut liki 20 prossaa. Voi prkele!
t. tavisperhe, jolle ei aurinko paista...
Kommentit (5)
tai Almaa, jos oli pakko kotimaisia valita. No, tyhmyydestä sakotetaan. Mutta kyllä se siitä vielä nousee, tulosvaroitushan oli odotettu.
10 vuoden aikana....tosin jos jakaa osinkoja niin sehän pääasia.
Pitkällä tähtäimellä osakkeiden hinnat kyllä nousevat mutta lyhyellä aikavälillä voi käydä miten vaan.
Sain v. 1994 lahjaksi neljä hassua nokian osaketta (20 markkaa kipale). Niistä on erilaisten splittausten myötä tullut 200 Nokian osaketta. Parhaimmillaan "Nokia-salkkuni" oli 90000mk arvoinen - nyt se on - öh - enpä edes tiedä. Huomattavasti vähemmän kuitenkin.
Periaatteeni on että käytän osakkeissa olevaa rahaa kun siihen on tarve ja kurssit ovat hyviä. Jos jompikumpi ehdoista ei toteudu niin en käytä niitä. Olen periaatteessa valmis sitomaan osakkeissa olevat rahat todellakin vuosikymmeniksi osakkeisiin.
Luultavasti 10 vuoden kuluttua tilanne on toisenlainen.