Joku tehnyt lastensuojeluun ilmon lapsistani
Meillä siis niin, että 2 lasta asuvat isällään ja nyt tuli isälle kirje sossusta, että hänestä on tehty ilmo ja, että isän pitää mennä sinne tiettynä päivänä.
Mitä siellä siis tapahtuu ? Pelottaa kauheasti, että mitä jos ne ottaa lapset nyt huostaan tms? Miksei ne sossusta mulle ole asiasta infonneet?
Kommentit (15)
Sellaista se on kun te mammat olette sellaisia vitun juoruämmiä kuin tällä palstalla. Ehkäpä nyt ainakin aloittaja tajuaa, minkä takia pahan puhuminen toisista ihmisistä on väärin ja aiheuttaa vain hankaluuksia kaikille osapuolille.
Toivottavasti ainakin ap ottaa opikseen ja lopettaa olemasta vitun juoruämmä omassa elämässään.
Ei lapsia oteta huostaan, vaan annetaan sinulle,jos siis ilmoitua tehty isästä.
mitä lapsillesi kuuluu ja millainen se isä OIKEASTI on. Taitaa olla provo, niin hölmö aloitus. Miksi lapset asuvat edes isällään, millainen äiti oikein olet?
Sellaista se on kun te mammat olette sellaisia vitun juoruämmiä kuin tällä palstalla. Ehkäpä nyt ainakin aloittaja tajuaa, minkä takia pahan puhuminen toisista ihmisistä on väärin ja aiheuttaa vain hankaluuksia kaikille osapuolille.
Toivottavasti ainakin ap ottaa opikseen ja lopettaa olemasta vitun juoruämmä omassa elämässään.
miten tää nyt liittyy mitenkään tähän aiheeseen?
enkä mä ole yhtään sen huonompi äiti kuin sinäkään. Erossa myös sillä isällä on oikues lapsiin, mutta tämähän on suomessa tabu.
ap
Sellaista se on kun te mammat olette sellaisia vitun juoruämmiä kuin tällä palstalla. Ehkäpä nyt ainakin aloittaja tajuaa, minkä takia pahan puhuminen toisista ihmisistä on väärin ja aiheuttaa vain hankaluuksia kaikille osapuolille. Toivottavasti ainakin ap ottaa opikseen ja lopettaa olemasta vitun juoruämmä omassa elämässään.
Mikähän sekopää sinäkin olet ja miten tämä liittyy nyt taas yhtään mihinkään??
ap
Jos joku on ilmoituksen tehnyt, lastensuojelulla on velvollisuus selvittää asia perheen kanssa, siksi lasten isä on kutsuttu paikalle. Huostaanotto on aivan äärimmäinen keino, jolleivat lastensuojelun avohuollon tukipalvelut riitä. Eli jos lastensuojelu katsoo että aihetta huoleen oikeasti on, yrittävät he ensin kaikin keinoin tarjota apua tilanteen selvittämiseksi. Huostaanotto on todella kalliskin yhteiskunnalle. Kysy ja keskustele lastesi isän kanssa jos suinkin mahdollista, että mistähän tuo ilmoitus voisi johtua.
terveisin lastensuojelun työntekijä jonka lapset asuvat myös isällään
Sellaista se on kun te mammat olette sellaisia vitun juoruämmiä...
todella raivostunut ihminen, änkeää tänään joka toiseen ketjuun kailottamaan sanaparia "vitun juoruämmät". Vähän säälittää, mikäköhän häntä nyt noin on harmittamaan alkanut. Ei siis liity tähän aloitukseen mitenkään, vaan sama kirjoittaja tuntuu suoltavan tuota niin moneen kuin ehtii.
Joko aiheesta tai aiheetta. Joku av-mamma on voinut keksiä omiaan ja ilmoittaa nimettömästi.
Miksi ihmeessä lastensuojelulla pelotellaan ihmisiä? Ei heidän tehtävänsä ole riistää lapsia vanhemmiltaan. Huostaanottoja en kovin helposti tehdä, joten tuskin ap sinun siitä kannattaa huolissasi olla. Varmasti sinuun oltaisiin oltu yhteydessä, jos aihetta olisi.
paljon asiallista tietoa löytyy sosiaaliportista
http://www.sosiaaliportti.fi/fi-FI/lastensuojelunkasikirja/tyoprosessi/…
jos oikeasti lapsistasi on tehty ilmoitus
kun ei se huolestuminen edes auta mitään. Naapuri kertoi tässä taannoin, että hänestä on tehty lastensuojeluun ilmoitus. Oikeasti, en voinut keksiä mitään järkevää syytä siihen, miksi. Eiköhän aika monet noista ilmoituksista ole täysin aiheettomia.
Silti on hyvä, että asia tutkitaan, koska aina joskus jossain on todellista aihetta ja on hyvä, mitä nopeammin perheelle saadaan apua ja tukea tai vaikka sitten huostaanotto.
Kun isä käy siellä sossussa, asia selvinnee. Eiköhän se ole vain kuuleminen ja jos muuta ei ilmene, ei siitä seurauksiakaan ole.
Jos siis ilmoitus osoittautuu aiheelliseksi.
Jos taas olet se sama, jolla vakava masennus ja vauva, etkä usko jaksavasi noita vanhempia ja isä todetaan kyvyttömäksi vanhemmaksi jopa tukitoimien kanssa- niin vasta silloin puhutaan huostaanotosta.
nykyään paljon myös ihan kiusan vuoksi, valitettavasti. Mieheni exä tehnyt meistä kaksi ilmoitusta ja molemmat todettu aiheettomiksi.
Miten sujuu perushoito pesut, vaatetus ja ruokahuolto?
Ton ikäiset saa jo olla yksin ulkona, mutta eihän isä häivy minnekkään ja jätä lapsia yksin kotiin. Siitä kyllä naapurit tekee ilmoituksen pian.
Olenkin huolisani, mutta samalla ihmettelen ilmoa, koska lapsilla on hyvä isä jne.
ap