2,5 vuotias pissailee nykyään koko ajan housuun tai lattialle.
Tyttö oppi päiväkuivaksi kesällä mutta nyt on viikon ajan ollut housut märkänä vähän väliä. Pissaa kyllä pottaankin mutta silti aina ehtii tulla lattialle tai housuihin. Voikohan olla kyse jostain tulehduksesta? Päiväkodissa ja kotona sama juttu.
Kommentit (7)
Ja on vieläkin, 4,5v pissaa housuihin aina joskus, samoin 6v mutta harvemmin. Myös ip-kerhossa jossa olin ohjaajana oli 7v tyttöjä jotka pissas vielä välillä housuun. Samoin yks 5v naapurin tyttö. Kyllä se siitä ohi menee. Ja tulee taas takasin. Ja menee ohi...
että kyse ei meillä ainakaan ole pidätysvaikeudesta vaan siitä että ei malteta mennä vessaan kuin viimehädässä ja sitten ei enää ehditäkään. 3 vanhempaa lasta on poikia ja heillä ei ole ollut samaa ongelmaa.
meillä 3 vuotias oppi kuivaksi vuosi sitten, muttan nyt tekee tarpeitaan housuihi useasti . . luulen että joku vaihe vaan menossa ku muuten niin hienosti oppi kuivaksi ..
tyttö pissailee myös edelleen housuihin. Päikystä aluksi epäilivät tulehdusta, mutta ei se sitä ole.. Vaan johtuu todennäköisesti siitä kun lapset ovat tässä iässä niin innokkaita (ainakin meillä) ettei aina muista pissalla käyntiä ja sitten tulee niitä vahinkoja! Minusta ei ainakaan kannata huolestua, lähinnä kannattaa muistutella että "käyppä pissalla" tai "oletko käynyt", meillä se ainakin on auttanut!
Ystäväni pikkuisen diapetes paljastui juuri tällä tavalla: ensin kiinnitettiin huomiota kun lähes kuivaksi oppinut lapsi alkoi kastella jälleen. Sitten äkättiin, että juotavaa menee tavallista enemmän.
Tänäänkin oli kaupungilla vaipoissa kun en enää jaksa vaihtaa housuja. Itse en usko mihinkään tulehdukseen, varmaan tämä on vain joku "vaihe". Rasittavaa kyllä :( Yövaipatkin on litimärkiä vaikka oli jo yökuiva jossain vaiheessa.