Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Helsingistä (tai muu isompi kaupunki) MAALLE muuttaneet..

Vierailija
25.07.2006 |

Miten olette viihtyneet? Miten kotiutuneet? Miten teidät on otettuu uudella paikkakunnalla vastaan? Miten pienelle paikkakunnalle muutitte? Miten lapset (jos isompia lapsia) ottivat muuton? jne.. kiitos kokemuksista : )

ap joka suunnittelee perheesä kanssa muuttoa Loimaan seudulle.



Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
25.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja aivan loistavaa! aluksi ei meinattu tutustua kehenkään, mutta sitten kun on lähdetty paikalliseen vireään harrastus/järjestötoimintaan niin on ystäviä ja tuttuja tullut.



me ollaan nautittu täysin siemauksin luonnosta ja rauhallisesta menosta. peruspalvelut löytyy omasta kylästä ja tk-lääkäri soittaa korvatulehdusten perään parin päivän päästä että auttaako ne lääkkeet. :-0

Vierailija
2/6 |
25.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutimme Helsingistä alle 5000 asukkaan kuntaan mieheni kanssa. Lapsia ei ollut. Vaikka paikkakunnalla oli lapsuudenkotini ja paikka tuttu, emme viihtyneet siellä. Asuimme noin 1,5 vuotta ja muutimme pois, kun pikku ympyrät ja hiljaiselo alkoivat ahdistaa. Ei ollut lähellä ystäviä, eikä paljoa tekemistäkään. Asumme nyt pienen kaupungin keskustassa ja viihdymme paljon paremmin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
25.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kannattanut, nyt vajaan vuoden jälkeen muutamme takaisin kaupunkiin, helpottaa!

Vierailija
4/6 |
25.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse muuttaisimme n. 15.000 asukkaan kaupunkiin. Voi kunpa tähän tulisi lisää hyviä kokemuksia.. -ap

Vierailija
5/6 |
25.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei viihdytty ja muutimme muutaman vuoden jälkeen takaisin.

Vierailija
6/6 |
26.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja nyt 10 vuoden jälkeen muutamme noin 12 000 ihmisen kaupunkiin. Olisi pitänyt lähteä jo aikaisemmin. Lapsille muutto on vaikeata, mutta ovat pikku hiljaa tottuneet ajatukseen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi yhdeksän