Helsingistä (tai muu isompi kaupunki) MAALLE muuttaneet..
Miten olette viihtyneet? Miten kotiutuneet? Miten teidät on otettuu uudella paikkakunnalla vastaan? Miten pienelle paikkakunnalle muutitte? Miten lapset (jos isompia lapsia) ottivat muuton? jne.. kiitos kokemuksista : )
ap joka suunnittelee perheesä kanssa muuttoa Loimaan seudulle.
Kommentit (6)
Muutimme Helsingistä alle 5000 asukkaan kuntaan mieheni kanssa. Lapsia ei ollut. Vaikka paikkakunnalla oli lapsuudenkotini ja paikka tuttu, emme viihtyneet siellä. Asuimme noin 1,5 vuotta ja muutimme pois, kun pikku ympyrät ja hiljaiselo alkoivat ahdistaa. Ei ollut lähellä ystäviä, eikä paljoa tekemistäkään. Asumme nyt pienen kaupungin keskustassa ja viihdymme paljon paremmin.
Ei kannattanut, nyt vajaan vuoden jälkeen muutamme takaisin kaupunkiin, helpottaa!
Itse muuttaisimme n. 15.000 asukkaan kaupunkiin. Voi kunpa tähän tulisi lisää hyviä kokemuksia.. -ap
ei viihdytty ja muutimme muutaman vuoden jälkeen takaisin.
ja nyt 10 vuoden jälkeen muutamme noin 12 000 ihmisen kaupunkiin. Olisi pitänyt lähteä jo aikaisemmin. Lapsille muutto on vaikeata, mutta ovat pikku hiljaa tottuneet ajatukseen.
ja aivan loistavaa! aluksi ei meinattu tutustua kehenkään, mutta sitten kun on lähdetty paikalliseen vireään harrastus/järjestötoimintaan niin on ystäviä ja tuttuja tullut.
me ollaan nautittu täysin siemauksin luonnosta ja rauhallisesta menosta. peruspalvelut löytyy omasta kylästä ja tk-lääkäri soittaa korvatulehdusten perään parin päivän päästä että auttaako ne lääkkeet. :-0