Mita mielta olet naisesta, joka karsii lapsettomuudesta, mutta tekisi abortin jos raskauduttuaan se todettaisiin todennakoisesti vammaiseksi?
Kommentit (11)
ei ole edes suotu lapsia tähänkään saakka.
Miksi lapsettomuudesta kärsivän pitäisi olla muita ihmisiä " parempi" ? Miksei hänellä saisi olla samoja toiveita kuin muillakin äideillä? Juuri tuo asenne ajaa lapsettomuustaustaiset masennuksen kouriin kun he joskus sen oman lapsensa saavat.
Sillä voi olla paha cp-vamma, voi olla synnynnäisiä epämuodostumia ym. Lapsi voi tulevaisuudessa sairastua vakavasti taikka vammautua ja joutua rullatuoliin.
Miten tällainen äiti kestää mahdolliset vastoinkäymiset tulevaisuduessa?
Ei kukaan myöskään ajattele että en mene naimisiin kun en kestä jos mieheni sairastuu vakavasti ja joudun hoitamaan häntä yli omien voimavarojen.
Vastasitkin jo kattavasti tuohon jankutukseen :)
Ei kai kukaan voi oikeasti syntyäkään, kun mitä jos omat vanhemmat vammautuvat tai dementoituvat, niin kukas niitä jaksaa hoitaa! laitokseen joo, sinnehän ne vammaiset lapsetkin saa laittaa jos pokka pitää.
Miten täällä onkin näin idioottia väkeä!!
Ja osuit muuten oikeaan tuossa tekstissäsi. :) Juuri tämä on se perimmäinen syy, miksi tekisi abortin, jos todettaisiin lapsi vammaiseksi noissa seuloissa. :)
Kyllä varmaan aika moni sen abortin tekee/on tehnyt jos lapsi suurella todennäköisyydellä on vaikeasti vammainen. Kärsi lapsettomuudesta tai ei. Ihme idiootteja täällä. Eli koska kärsii lapsettomuudesta niin ei saa haluta tervettä lasta? Kyllä minä ainakin teen abortin siinä tapauksessa jos on vammainen lapsi odotettavissa. Eikä mua kiinnosta jonkun av-mamman lässytykset aiheesta, saat olla ihan mitä mieltä tahaansa.
Paljon vaikeampia ne kromosomimuutokset ovat jotka eivät punktioissa näy. Down on lievin. Muutkin trisomiat löytyvät, mutta monet muut rakenteelliset poikkeamat eivät.
On syytä aina abortoida. Ei ole syytä tuottaa lisää kärsimystä maailmaan. Lisäksi minä en halua maksaa näitten humpuukihumanistien tekosista.
Että se lapsi kuuluu tavallaan kulisseihin, että olisi täydellinen perhe.