Onko täällä joku, joka harrastaa roskaamista?
Olen tässä kauhulla katsellut viime aikoina, kuinka helvetin roskaista joka puolella on. Katujen varsilla mehutölkkejä, pahvisia kahvikuppeja, röökiaskeja vieri vieressä, mäyräkoiran kuoria tietysti, kaljapulloja, karkkiaskeja jne... jne... Voisiko joku valaista, kuka niitä roskia tonne kadun varsiin heittelee?
Kommentit (17)
Itse en voisi ikinä pudottaa kädestäni roskaa. EI vaan onnistu. Tungen taskuun siksi aikaa kunnes löydän roskiksen.
Toivon, että lapseni oppivat samanlaisiksi.
Ei ne välitä mitään mistään. Ja ovat niin vanhoja että eivät halua muuttaa asenteitaan enää " koska ovat niin vanhoja" .
jotain roskaa kädessäni, vaikka olen katsonut, että johonkin pusikkoon sen voisi ihan hyvin tipauttaa, kun se on jo valmiiksi täynnä roskia, mutta ei pysty.
Täälläkin, kalliilla ja arvostetulla omakotialueella kadunvarret täynnä karkkipapereita, kun nuo toimitusjohtajaperheiden kullannuput niitä sinne kavereineen kylvää ohikulkiessaan. Eli lasten käytöksestä näkee perheen todellisen sivistystason...
juuri kertoi, että oli nähnyt ihan sivistyneen näköisen vanhemman " herrasmiehen" kaupan edustalla lapsenlapsensa kanssa availevan jäätelöä ja heittävän paperit kadulle, VAIKKA VIERESSÄ OLI ROSKIS. Että kaipa se sitten on mahdollista.
ole mitään slummia, mikäli nyt sitten asuntojen hinnasta ja porukan autoista mitään voi päätellä (ilmeisesti ei kyllä voi), mutta niin vaan roskaa on vieri vieressä katujen varsilla (ja koiranpaskaa myös, mutta se sentäs maatuu). Itse asiassa käydessäni eräällä tuttavaperheelläni kylässä Itä-Helsingin " pahanmaineisessa" lähiössä (Mellunmäki) olen kiinnittänyt huomiota, että heidän kulmillaan on todella siistiä - ei roskan roskaa missään - tosin roskiksiakin on kyllä enemmän.
motiivinsa? Roskaa on niin paljon, että kyllä tälläkin palstalla joku törkynkylväjä täytyy löytyä.
ihminen, niin sen olen (mummoltani) aikoinaan oppinut, että roskia EI heitetä luontoon. Eli en heitä edes karkkipaperia saatikka jotain isompaa. Joskus olen sortunut retkellä heittämään banaaninkuoren metsään. Se nyt sentään maatuu. Olen 70-luvulla syntynyt.
minä ihan tosissani väitän, että kaikenlainen tapakulttuuri höltyy koko ajan.
Poikalaumat heittää kaiken tien viereen koska se on niin cool. Ei niille uskalla mennä mitään sanomaankaan, sillä nehän pieksee yhden äiti-ihimisen porukalla ihan 100-0. Oikeasti joskus niitä lökäpöksyjä katsellessa toivois että vastaan tulis joku iso karju jota ärsyttää sama juttu ja tunkis ne mehutölkit vaikka niiden p*****seen.
Sen sijaan näen jatkuvasti täälläkin päin, miten nuoret äidit kaupasta tullessaan käärivät jälkikasvunsa karkkipapereita ja heittävät sitten huoleti maahan. Muutaman kerran olen huutanut perään, että hei, sulta putos jotain, mutta tyhmänä ovat toljottaneet takaisin mitään tajuamatta.
Päinvastoin, heiltä olen oppinut myös olemaan roskaamatta. Tupakoidessani kyllä roskasin tumpeilla. :( Eli sen voin tunnustaa, muuta en.
Ketähän tosiaan mahtavat olla.
yläaste ja se reitti, mitä kakarat valuu välkillä röökille/kauppaan niin täynnä törkyä: röökiaskeja ja karkkipapereita vieri vieressä.
Ja joskus (usein) varikset kaivaa roskiksia ja levittää roskat pitkin.
ja kyl niitä tyhjennetäänkin kamalan harvoin.
ja kaljapulloja. Saakeli, kun laiskat vanhemmat voisivat joskus jalkautua yömyöhällä katsomaan vaikka sinne lähileikkipuistoihin, mitä ne kullannuput puuhailevat. Nyt varmaan luulevat, että " meiän Jyrki-Olavi se vain viettää perjantai-iltaa kavereiden kanssa lukemalla seuraavan viikon fysiikankokeeseen."
roskien leviämiseen ja oravatkin yms... Ja sitten teinit myös ja tietysti syrjäytynyt roskasakki, jota nyt ei nappaa muutenkaan mikään.
se on aina joku muu.