G: Käyttekö aamuisin suihkussa? Miksi?
Itse käyn aina. En voisi aloittaa päivääni käymättä suihkussa, vaikka olisin käynyt suihkussa illalla ja olisin periaatteessa puhdas. Jos en käy, on koko päivän jotenkin tunkkainen olo.
Kommentit (26)
Lisänä vielä se, että jos käyn illalla suihkussa, on hiukset aamulla ihan pystyssä ja ne on pakko kastella..Eli ihan sama käydä sitten kokonaan suihkussa =)
Pakko, muuten ihan nihkeä olo ja tuntuu että hiuksetkin on likaiset jos niitä ei pese aamulla!
ensinnäkin en hikoa yöllä yhtään. Pikemminkin palelen. Aiankin Suomen ilmastossa.
Toiseksi minulla on pitkä tukka, enkä jaksa herätä aamuisin kuudelta vain sen takia, että ehdin kuivattaa sen ennen töihin lähtöä. Siksi valitsen aina ennemmin ilta- kuin aamusuihkun. Vaikka ei tukka edes kahdessa tunnissa ehdi kuivua.
ja sen, että hiukset rasvottuu tosi nopeesti..Eli jos käyn vaan illalla suihkussa, on hiukset rasvaset seuraavana iltapäivänä eli ei hyvä..
t.2
ja meillä niin kuivaihoiset lapset että niitten ei tosiaan tarvii käydä joka päivä suihkussa.
Kerran päivässä riittää ja teen sen mieluummin illalla. En halua mennä likaisena nukkumaan ja hiusten kuivuminen vie kauan aikaa.
Haluan olla päivällä puhdas... (joka päivä)
ja 2 suihkua päivässä on jo liioittelua ellei ole yöllä hionnut älyttömästi
käyn pesulla tiistaina ja perjantaina iltasuihkussa
Aamusuihkussahan tulee älyttömän KYLMÄ. Käyn suihkussa aina saunan yhteydessä, eli pari-kolme kertaa viikossa. Eikä mun tukka silti rasvaiselta näytä - ihme hikipinkoja täällä kun pitää jo aamulla pestä vaikka on edellisenä iltana pesty :)
Ensinnäkin saan nukkua pidempään aamulla...;)
Toisekseen minusta taas tuntuu ikävältä nukkua " likaisena" . Vaikka en töissä/harrastuksissa hikoilisikaan, niin tuntuu ankealta jos en käy ennen nukkumaan menoa suihkussa... Ehkä poden hienoista " bakteerikammoa" tmv. mutta tuntuisi ikävältä mennä nukkumaan ilman suihkua, jos on istuskellut bussissa, käynyt yleisiiä vessoissa jne...
En itsekään voisi mennä likaisena nukkumaan.
Poikkeuksena tietenkin jos olen liannut itseäni jostain syystä...
En hikoile yöllä (aniharvoin, TODELLA kovilla helteillä joskus) silloin käyn toki aamullakin suihkussa.
Ja toisaan, aamulla nukun niin myöhään kun mahdollista, en jaksaisi herätä suihkuun, joka kestäisi kauna, tai ei itse suihku mutta pitkien hiusten kuivaaminen sen jälkeen...;)
ensinnäkin hikoilen öisin paljon, ja toiseksi, en jaksa kuivatella hiuksia illalla. Minulla on pitkät hiukset ja jos käyn illalla suihkussa ne ovat vielä kosteat kun menen nukkumaan, ja lopputuloksena karsea klimppinen takku. Käyn mieluummin aamulla, jolloin hiukset ehtivät kuivua aamupalaa syödessä, meikatessa ja muiden aamutouhujen aikana hyvin. Hassua, kun toisilla oli juuri sama syy iltasuihkuun. Lisäksi aamusuihku herättää unisen karhun hyvin, eikä siellä kylmä tule kun pistää veden tarpeeksi lämpimälle ;)
Yleensä käyn aamulla koska yön aikana kuitenkin nuhjaantuu.
Jos on aikainen työaamu niin saatan käydä illalla ja aamulla vaan pikanen kainalopesu. Tukan vedän aamulla ponnarille jos olen sen illalla pessyt. Tai jos on työssä kovin nuhjaantunut niin käyn jo illalla.
En jaksa enkä ehdi. Ennen lasta kävin lähes tulkoon joka aamu. Lapsen kanssa en enää jaksa enkä ehdi ja oikeasti vähän turhaakin se on jos totta puhutaan. Illalla käyn, joka toinen päivä. En hikoile, joten hajuhaittojakaan ei ole ;P
Virkistyn.
Pääsen lähtemään fressinä töihin.
Muuten en ollenkaan " herää" . Lisäksi mulla on niin rasvoittuvat hiukset, että jos pesen ne illalla, ne on seuraavana iltapäivänä ihan likaiset.
Eli käyn vaikka olisin illalla käynyt, yleensä en käy illalla vaan aina aamulla