TUNNUSTAN:
-Olen työtön, lapseni (4v ja 5v) ovat hoidossa lähes joka päivä 8h, tällä hetkellä en edes hae töitä koska pian jään äitiyslomalle. Vauvan synnyttyä pienempi lapseni jatkaa pk:ssa 10 päivää kuukaudessa, isompi menee kokopäiväisenä eskariin.
-Äitini haluaa itse ottaa pari kertaa kuussa lapset luokseen viikonlopuksi.
-Ja ne toiset viikonloput lapset ovat melkein aina isällään.
Vittu että oon huono ihminen!!! Ruoskikaa =D
Kommentit (10)
Ap voisi kyllä saada aika hyvät pisteet. Paitsi jos tilanne on se, että lapsilla onkin paljon parempi olla, jos saavat olla mahdollisimman paljon muualla kuin hänen kanssaan.
Itse en voisi olla erossa lapsistani noin paljoa. Käytännössä olet heidän kanssaan vain arki-iltoina! Jos kerran kaikki viikonloput ovat muualla ja viikot hoidossa...
Hän on pikkuvauvan kanssa kotona ja alle 2v on päiväkodissa 7-16 joka päivä.
Miten joku voikin olla noin itsekäs, etkö rakasta lapsiasi?
Minä ainakin haluan viettää lasteni kanssa enemmän aikaa kuin sen muutaman tunnin tarhan jälkeen. Voiko tommoisia ihmisiä ollakkaan.
5-vuotias tyttöni on osapäivähoidossa, että näkisi kavereita, ja mä olen 4 kk vanhan vauvan kanssa kotona.
Osapäivämaamo
Jos arkena ovat hoidossa/eskarissa ja viikonloput mummolla ja isällään.
on kaverit ja kivoja retkiä yms.
Koulujen loppuessa aloittavat 2,5 kk kesäloman...
ap (=huono äiti)
Se nainen kun pisti jo äitiyslomallaan vauvan hoitoon että sai rauhassa lomailla. Ja sittekun meni töihin niin isä hoiti lasta kaiken sen ajan kun lapsi kotona. " Äiti" kuori vaan kermat päältä ja ihmetteli miksi hän tuli lapselle tärkeysjärjestyksessä vasta isän, hoitajan ja vissiin jonkun muunkin jälkeen.
Hyviä äitejä olette =)
tuossa tilassa et päsäe huonoksi äidiksi, sori :-) Jos pidät lapset tarhassa ja muiden hoidossa noin paljon vielä vauvan synnyttyäkin, sitten saat ääneni!
Kyllä olen, lapset pitävät välillä vapaapäiviä keskellä viikkoa ja välillä siis ovat tietysti viikonloppuja myös kotona. Ja pian kesälomaillaan 2,5 kuukautta.
ap
Itse olen kotona. Tosin sairaslomalla.